Rüzgâr Enerjisi Sektörü değerlendirildi

Düzce Üniversitesi Temiz Enerji Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜTEM) tarafından düzenlenen söyleşide Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Rüzgâr Enerjisi Sektörü değerlendirildi
27.01.2023 - 16:56
Haber Merkezi

   Moderatörlüğünü DÜTEM Müdürü Doç. Dr. Ali Etem Gürel’in yaptığı söyleşide, rüzgâr enerjisinin mevcut durumunu, hem ülkemiz, hem Avrupa hem de dünya ölçeğinde değerlendiren konuşmacı, ülkemizin özellikle denizüstü rüzgâr enerjisi yönünden oldukça büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Ülkemizin 2035 yılı enerji hedeflerinde de yer alan denizüstü rüzgâr enerjisi sistemlerine dikkat çeken Kalaycı, bu sektörün oldukça farklı ve yeni istihdam alanlarına kapı açacağını belirtti.

   Mevcut rüzgâr enerjisi gücünün, ülkemizin tüm kurulu gücünün yaklaşık %11'ini oluşturduğuna değinen konuşmacı, bunun iyi bir gelişme olduğunu; ancak potansiyelimiz düşünüldüğünde hala atılacak önemli adımların yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
   Söyleşi, katılımcılardan gelen soruların cevaplanması ile son buldu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.