Bilimsel çalışmalarını sürdürüyor

Düzce Üniversitesi Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Düzce ve Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki sulak alanlarda bilimsel çalışma yapıyor.

Bilimsel çalışmalarını sürdürüyor
2.02.2024 - 12:02
Güncelleme 2.02.2024 - 12:07
İHA

   Düzce Üniversitesi Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim, Uygulama ve Araştırma Merkezi; (DÜSTIBAM), Düzce Üniversitesi Süs ve Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi’nde (DÜSTBB) ve Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Herbaryumu’nda (DUOF), Düzce ve Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki sulak alanlarda bilimsel çalışmalarını sürdürüyor.

   Özelikle sulak alan ekosistemlerinde yok olma riski taşıyan endemik ve nadir bitki türlerini DUOF Herbaryumu’nda kayıt altına alıyor. Endemik ve nadir türler başta olmak üzere, antropojenik etkilerle sulak alanları işgal eden yabancı bitki türlerinin popülasyon izlemeleri yapılıyor.

   Düzce Üniversitesi Süs ve Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi’nde Batı Karadeniz Bölgesi’nin en önemli bitki biyolojik çeşitlilik merkezlerinden biri olan ve Düzce’nin kalbinde bulunan Efteni Gölü başta olmak üzere, diğer sulak alanlarda bulunan endemik ve nadir bitki türleri için Ex situ koruma çalışmaları gerçekleştiriyor. Düzce’nin ekolojik coğrafyasına ve topoğrafyasına benzer bir şekildeki yapısıyla, DÜSTBB Botanik Bahçesi’nde, Efteni Gölü’nü temsil eden gölet, sucul bitkiler, şelaleler ve nemli dere vejetasyonunu temsil eden bahçe alanlarında koruma ve sergi çalışmaları sürdürülüyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.