İslam İş Birliği Teşkilatının Filistin Politikasındaki Rolü Değerlendirildi

Düzce Üniversitesi Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “İslam İş Birliği Teşkilatının Filistin Politikası” adlı konferans çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

İslam İş Birliği Teşkilatının Filistin Politikasındaki Rolü Değerlendirildi
8.11.2023 - 13:04
Haber Merkezi

   Düzce Üniversitesi Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Hüsrev Çelik tarafından gerçekleştirilen konferansta, İslam İş Birliği Teşkilatı’nın kuruluş süreci, zirve toplantıları ve Filistin meselesindeki rolü anlatıldı.

   Filistinlilere yönelik gerçekleştirilen soykırımın durdurulmasında rol alması için gözlerin bir kez daha İslam İş Birliği Teşkilatı’na çevrildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Hüsrev Çelik, bugünkü İslam İş Birliği Teşkilatı’nın ilk İslam Konferansı Örgütü olarak kurulduğunu, Teşkilatın kurulmasına neden olan hadisenin ise 21 Ağustos 1969'da Mescidi Aksa’nın Yahudiler tarafından yakılma girişimi olduğunu ifade etti. 
İslam ülkelerinin buna tepki olarak hızlı bir şekilde bir araya geldiklerini, ilk zirve toplantısının Eylül 1969'da gerçekleştiğine dikkat çeken Çelik, Mescidi Aksa'nın bütün Müslüman ülkeleri bir araya getirebilme özelliği ve potansiyeli olduğunu vurgulayarak, BM'den sonra en kalabalık üyeye sahip örgütün İslam İş Birliği Teşkilatı olduğunu sözlerine ekledi. Bu özelliği ile mevcut hadisenin ve devam eden sorunun çözümü için Teşkilatın inisiyatif alması gerektiğini, bu potansiyelin teşkilatta var olduğunu dile getirdi. 

   Konferansta 1969'dan günümüze yıllar bazında yapılan toplantılar ve sonuç bildirgelerinden söz eden Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, Teşkilatın; Filistin ile ilgili hangi toplantıları yaptığını, hangi kararlar aldığını, Teşkilatın hangi dönüşümleri geçirdiğini ve Teşkilatın karşı karşıya kaldığı krizleri kapsamlı bir şekilde anlattı. Ayrıca 2016-2019 yılları arasında Teşkilatın dönem başkanlığını Türkiye'nin yürüttüğünü söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Hüsrev Çelik, Türkiye'nin dönem başkanlığında 1 olağan, 2 olağanüstü olmak üzere 3 zirve toplantısı yapıldığı ve bu dönemin örgütün en aktif dönemlerinden birisi olduğunun altını çizdi.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.