Sağlık Kurumları ve Hizmetleri tarihi anlatıldı

Düzce Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ve Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılında Sağlık Kurumları ve Hizmetleri Tarihi” adlı panel, Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sağlık Kurumları ve Hizmetleri tarihi anlatıldı
26.10.2023 - 13:02
Haber Merkezi

   Programa; Düzce Üniversitesi Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serkan Torun, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammet Ali Kayıkçı, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Yaşayanlar, Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Peri Meram Arbak ve davetli misafirler katılım sağladı.

   Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan’ın moderatörlüğündeki programın ilk konuşmacısı olan Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Yaşayanlar, “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Geçiş Sürecinde Sağlık Kurumları ve Hizmetleri” başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı.

   Sağlığın teşkilatlanması üzerinde değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. İsmail Yaşayanlar,  Osmanlı dönemindeki hekimlerin öğrenim gördüğü kurumlardan ve mezun olduklarında mesleklerini icra ettikleri yerlerden bahsetti. Hekimlik mevzuatlarına da değinen Yaşayanlar, geçmişten günümüze hastaneleşme sürecinden söz ederek konuşmasını sonlandırdı.

   Programın bir diğer konuşmacısı Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Peri Meram Arbak “Erken Cumhuriyet Devrinde Sağlık Kurumları ve Hizmetleri” başlıklı sunumunda; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın arkadaşı olan ve sağlığın temellerini atarak sağlık sisteminin kurucusu olan Dr. Refik Saydam’ın sağlık alanında neler yaptığı hakkında bilgiler vererek, Cumhuriyet’in sağlık sistemini kurduğunu dile getirdi. Savaşta koruyucu hekimlik çalışmaları olduğunu da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Peri Meram Arbak, bulaşıcı hastalıklıları önleyici çalışmalardan örnekler vererek sunumunu noktaladı.

   Programın sonunda katılımcılara teşekkür belgeleri takdim edildi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar