Ramazanın Türk Edebiyatındaki Yeri Değerlendirildi

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün düzenlediği “Türk Edebiyatında Ramazan” adlı program, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ramazanın Türk Edebiyatındaki Yeri Değerlendirildi
4.04.2024 - 11:45
Haber Merkezi

   Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, etkinliği düzenleyen ve emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başladı. Ramazan kültürünün en fazla manilerde kendini gösterdiğini belirten Prof. Dr. İlhan Genç, önceki Ramazanların adet, gelenek-göreneklerinden bahsederek bunların birçoğunun günümüzde eski değerini görmediğini dile getirdi.

   Açılış konuşmasının ardından Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haluk Yücel’in hazırladığı Musiki Dinletisi gerçekleştirildi. İlgi ve beğeniyle takip edilen dinletinin sonrasında programın panel bölümüne geçildi. 

   Moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Akkuş’un yaptığı panelde; Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Aybüke Betül Doğan “Klasik Türk Edebiyatında Türkçe Satırarası Kur’an Tercümelerinde Kadir Suresi’nin Dili” ve Öğr. Gör. Dr. Ayşe Ulu ise “Klasik Türk Edebiyatında Ramazan Konulu Şiirler ve Nabi Örneği” başlıklı sunumlarını katılımcılarla paylaştı.

   Doç. Dr. Aybüke Betül Doğan, “Klasik Türk Edebiyatı’nda Türkçe Satır Arası Kur’an Tercümelerinde Kadir Suresinin Dili” başlıklı sunumunda, Kur’an’ın Türkçe tercümesinin ilk olarak Farsça’ya çevrilip daha sonrasında Türkçe’ye çevrildiğini söyledi. Türklerin İslamiyet’in kabulü ile birlikte Türkçe Kur’an tercümelerinin karşımıza çıktığını belirten Doç. Dr. Doğan, üç temel tercüme şeklinden bahsetti. Daha sonrasında Kadir süresinin ayetlerini inceleyip ayetlerden örnekler vererek sunumunu tamamladı.

   Öğr. Gör. Dr. Ayşe Ulu ise, “Klasik Türk Edebiyatında Ramazan Konulu Şiirler ve Nabi Örneği” adlı sunumunda, Ramazanın kelime anlamına değinip Ramazan üzerine yazılan şiirlerden örnekler verdi. Ramazanın özellikle Anadolu toplumunda önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Ulu, bu kutsal ayın edebiyatımızda her yönüyle şiirlimizde ve beyitlerimizde yerini aldığını sözlerine ekledi.

   Program, teşekkür belgelerinin takdimi ile sona erdi.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.