Uluslararası İş Birliği Konferansı Sona Erdi

İklim Değişikliği, Sürdürülebilirlik ve Uluslararası iş birliği konferansı sona erdi.

Uluslararası İş Birliği Konferansı Sona Erdi
23.02.2024 - 11:56
Haber Merkezi

   Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir’in himayelerinde, Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Gedikli’nin koordinatörlüğünde, Düzce Belediyesi, AFAD, Yunus Emre Enstitüsü, Wakayama University (Japonya), Comsats University (Pakistan), Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi (Azerbaycan), Bangsamoro Türkiye Eğitim Akademisi (Filipinler), Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi paydaşlığında düzenlenen CLICS Kongresi, Düzce Üniversitesi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda fiziksel sunumlar ve online oturumlar yanında, YouTube’da çift kanaldan canlı yayınlanan oturumların ardından sona erdi.

   Yurt içinden üniversite rektörleri, alanında uzman akademisyenler, araştırmacılar ile öğrencilerin katılım sağladığı programa Japonya, ABD, Pakistan, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere çok sayıda yurt dışı üniversiteleri de katkı sundu.

   “Afetler: Sorunlar ve Çözümler” temalı, iki gün süresince devam eden İklim Değişikliği, Sürdürülebilirlik ve Uluslararası İş Birliği Konferansı’nda (CLICS) hem yüz yüze hem çevrim içi oturumlar gerçekleştirildi.

   İkinci günkü oturumlarda; Türkiye’de Kentleşme, Sera Gazı Emisyonları, Sanayi Üretim Endeksi ve Yenilenebilir Enerji Arasındaki İlişki’den Akıllı Şehir Dönüşümü İçin Politika Yapımı: Yerel Yönetimlerin Rolü’ne, Afet Risklerinin Azaltılması ve Toplum Tabanlı Afet Yönetimi’nden Sürdürülebilir Şehirler İçin Doğa Temelli Çözümler’e, Türkiye’de Yerel Düzeyde Afet Yönetimi Sorunları ve Çözüm Önerileri’nden İklim Değişikliği – Göç İlişkisinin Toplumsal Yansımaları’na, Yerel Boyutta İklim Eylem Planları’ndan Küresel İklim Krizi ve Bitkisel Üretim Üzerine Etkilerine kadar daha birçok başlıkta bilimsel tartışmalar gerçekleştirildi.
Etkileşimi oldukça yüksek ve verimli geçen oturumlarda, akademik bilgi ve çalışmalar paylaşılarak dünyanın karşı karşıya kaldığı çevre kirliliği, iklim değişiklikleri, afetler ve doğal kaynakların yitirilmesi gibi sorunlara yönelik hem yerel hem de uluslararası boyutta çözüm önerileri sunuldu. 

   Daha yaşanılabilir ve sürdürülebilir bir dünya inşa etmek için atılacak adımlar, yol haritaları, bilimsel tavsiyeler paylaşılarak farklı bakış açıları geliştirildi. Konuyla ilgili farkındalığa da önemli katkılar sağlandı. İklim değişikliği ve afetlerle mücadelede sadece yerel ve ulusal düzeyde yapılacak çalışmaların yeterli olmayacağı, küresel iş birliği ve dayanışmanın olmazsa olmaz olduğunun da altı çizildi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.