Düzce Meslek Yüksekokulu'nda Yenilenebilir Enerji Konuşuldu

Düzce Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen "Yenilenebilir Enerji Sistemleri: Mevcut Durum, Hedefler, Fırsatlar ve Zorluklar" başlıklı panel, Düzce Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Düzce Meslek Yüksekokulu'nda Yenilenebilir Enerji Konuşuldu
29.12.2023 - 17:08
Haber Merkezi

   Panelist olarak Düzce Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Etem Gürel, Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yunus Biçen ve Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Ağbulut'un yer aldığı etkinlikte katılımcılarla, geleneksel enerji kaynaklarından, yenilenebilir enerji kaynaklarına kadar geniş bir yelpazede bilgi paylaşımı gerçekleştirildi. 

   Geleneksel enerji kaynaklarına yönelik sunumuyla panelin ilk oturumunu gerçekleştiren Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Ağbulut, dünyada ve ülkemizde enerji üretimi için hala çok büyük ölçekte fosil kökenli yakıtlara bağlı olduğumuza değindi. Bu kaynakların çevresel etkilerinden de söz eden Ağbulut, fosil kökenli kaynaklar da dahil olmak üzere tüm enerji kaynaklarının akılcı kullanımının araştırılmasına yönelik çalışmaların önemine vurgu yaptı. Panelin ikinci oturumunda Düzce Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Etem Gürel, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi açısından dünya ve ülkemiz ölçeğinde değerlendirmelerde bulundu. Bu enerji kaynaklarının güncel durumu ve gelecek hedeflerine yönelik analizin de yapıldığı konuşma, yenilenebilir enerji sistemlerinin ekonomik analizi ile sona erdi. Panelin son oturumunda ise Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yunus Biçen, enerji sistemlerinin şebeke entegrasyonu ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.