Türkiye’de Yapılan Mağara Dalışları Anlatıldı

Düzce Üniversitesi Su Altı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Su Altı Topluluğu tarafından düzenlenen “Türkiye’de Yapılan Mağara Dalışları” adlı program, Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Türkiye’de Yapılan Mağara Dalışları Anlatıldı
29.12.2023 - 11:32
Güncelleme 29.12.2023 - 11:36
Haber Merkezi

   Konferansa; Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sezen Sivrikaya Özak,  Su Altı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Bilir ile Düzce Üniversitesi akademik personeli ve öğrencileri katıldı. 

   Programın davetli konuşmacısı İstanbul Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Ali Hakan Eğilmez;
yeraltı yapılarının altında kalmış galeri, tünel, mağaralar, sarnıçlar veya deprem, sel, heyelan gibi afetler sonucu su altında kalan binalara yapılan dalışlar hakkında bilgiler paylaştı. 

   Mağara, göl veya deniz dalgıçlığı, hazırlıkları, dalışlarda yaşanan kazalarla ilgili bilgi ve deneyimlerini aktaran Öğr. Gör. Ali Hakan Eğilmez, ülkemizde Ahmediye Camii sarnıcı, Ayasofya dalışı, Altın Beşik, Kırk Gözler, Ali Şahin Pınarı mağaraları dalışları ile Avrupa ve Asya’daki mağara dalışlarından video ve fotoğraf örnekleri verdi.

   “Bazen bir binadan sökülen mermer veya tarihi bir yapıdan alınan sütunları bu sarnıçlarda görebilirsiniz.” diyen davetli konuşmacı, hayata geçirdikleri güzel proje örneklerini anlatarak sözlerini sonlandırdı.

   Programın sonunda Düzce Üniversitesi Su Altı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Bilir ve Su Altı Topluluğu Başkanı Emre Yeşilbaş tarafından Öğr. Gör. Ali Hakan Eğilmez’e plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.