Kapalı Sera Muz Üretim Alanlarında Yeni Bir Yabancı Bitki Türü Teşhis Edildi

Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde araştırmacı olarak çalışan Dr. Hilmi Torun ve Dr. Mine Özkil, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy, Hatay Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Üremiş ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uludağ, yapmış oldukları Akdeniz Bölgesi muz alanlarındaki çalışmalar esnasında, dünyada istilacı bir tür olarak kabul edilen ve ülkemiz florası içinse y

 Kapalı Sera Muz Üretim Alanlarında Yeni Bir Yabancı Bitki Türü Teşhis Edildi
23.12.2023 - 15:41
Güncelleme 23.12.2023 - 15:41
Haber Merkezi

   Tarım Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü bünyesinde yürütülen muz ile ilgili bir proje çalışması esnasında ülkemizde daha önce hiç görülmeyen bir yabancı ot türü saptandı. Üreticiler ile yapılan görüşmelerde bu türün Akdeniz Bölgesi kapalı muz üretim seralarında uzun süredir yaygın olduğu, ancak muz üreticisinin bu bitki türü ile kolaylıkla mücadele edebildiği bildirildi. Bu alanda ülkemiz bitki florasına yönelik bu yabancı bitki türü ilk kez kaydedilmiş olup, muz kültür bitkisinin üretim koşulları gereğince yaygınlığı ve yoğunluğunun sadece kapalı seralarda görüldüğü ifade edildi.

   Asya kıtasına özgü ülkemizde yeni kaydı keşfedilen bu bitki türü; Cardamine occulta Hornem. (Brassicaceae), (Asya Teresi)'dır. Bu bitki, dünyanın önde gelen bilim dergilerinden biri olan "Acta Botanica Hungarica" adlı dergide, bilim dünyasına sunuldu. Avrupa kıtasında yetiştirilen muzda ilk kez görülen, istilacı yeni bir yabancı bitki tür kaydı olarak yayınlandı.

 Yabancı ve İşgalci Bitki Türlerin Teşhisinde Herbaryumların Önemi

   Dr. Hilmi Torun liderliğinde yürütülen 'Muz Alanlarında Sorun Olan Yabancı Otlar, Mücadelesi, Kök-Ur Nematodlarıyla İlişkisi ve Kısıntılı Sulamanın Yabancı Ot Yönetimine Etkisi' adlı projede ilk kez 2021 yılında, floristik araştırmalar esnasında karşılaşıldı. Bu doğrultuda bu türün görülmesinin ardından, teşhisi için Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Herbaryumu (DUOF) Küratörü Prof. Dr. Necmi Aksoy'a toplanan örnekler gönderildi. Yapılan teşhis çalışmaları sonucunda Cardamine occulta Hornem. (Brassicaceae) olduğu teşhis edildi. DUOF Herbaryumunda kayıt altına alınan bu örneklere göre betimi ve morfolojik karakterlerinin fotoğraflanması yapıldı. Hatay Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Üremiş ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uludağ ise yapılan morfolojik  ve ekolojik gözlemler doğrultusunda, muz seralarında yabancı ot olarak zararlarını ve ekolojik özelliklerini değerlendirdi. Bu yabancı bitki türünün Türkiye Florası için istilacı yeni bir tür olduğu ortaya çıkarıldı.

   Başta Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Herbaryumu (DUOF) olmak üzere, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Bitki Sağlığı Kliniği Uygulama ve Araştırma Merkezi  Herbaryumu (MKUBK) ile birlikte,  diğer ulusal (ANK, HUB) ve uluslararası herbaryumlarla (K, B, RBGE, LINN, K, RAN, LD, MPU, MSB) karşılaştırıldı, yapılan herbaryum ve literatür çalışmaları sonucunda; bu yeni istilacı bitki türünün Asya üzerinden gelen otsu bir bitki olduğu saptandı.

   İlgili makaleye; Acta Botanica Hungarica 65(3–4), pp. 399–411, 2023 sayısından ( Cardamine Occulta: A New Weed and Alien Plant Species in Banana Production Greenhouses in Türkiye in: Acta Botanica Hungarica Volume 65 Issue 3-4 (2023) (akjournals.com),  herbayum örneklerine ise  Düzce Üniversitesi | DUOF - DUOF Sanal Herbaryumu (duzce.edu.tr)  adlı internet adreslerinden ulaşılabiliyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.