"On Soruda İsrail Problemi" Başlıklı Konferans Gerçekleştirildi

Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “On Soruda İsrail Problemi” başlıklı program, İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

"On Soruda İsrail Problemi" Başlıklı Konferans Gerçekleştirildi
8.12.2023 - 13:20
Haber Merkezi

   Programa; İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Furat Akdemir ve Doç. Dr. Emine Gümüş Böke, İlahiyat Fakültesi Din Bilimleri Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Bilal Toprak, Düzce Üniversitesi akademisyenleri ve davetli misafirler katılım sağladı.

   Programın açılışında İlahiyat Fakültesi son sınıf öğrencisi İbrahim Tolu, Kur’an-ı Kerim tilavetini gerçekleştirmesinin ardından, programın konuşmacısı Dr. Öğr. Üyesi Bilal Toprak “On Soruda İsrail Problemi” başlıklı sunumunda dünya tarihinin önemli dönüm noktalarından birinin yaşandığını söyleyerek,  Gazzeli Müslümanların yaşadığı bu elem verici olaylara da dikkat çekti. 

   Filistin meselesinin nereden nereye doğru evrildiğini, işgallerin nasıl gerçekleştiğini ve Yahudi tarihini on soru da ele alan Toprak, ilk önce Yahudiler hakkında ilahi kitaplarda geçen ayet ve yazılar üzerinden düşüncelerini paylaştı. Milliyetçi, sömürgeci, evanjelik ve seküler bir hareket olan Siyonizm’i “Siyonizm bir Yahudi hareketi midir?” sorusuyla ele aldı. 

   Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın öneminden bahseden ve Müslümanlar için ayrı bir yeri olduğunu sözlerine ekleyen Bilal Toprak, “Filistinliler vatanında özgürce yaşamak istiyor.” ifadelerini kullanarak Filistinlilerin şu anki durumundan bahsetti. Yapılan boykotların da önemli yer tuttuğunu vurgulayan Toprak, konuşmasının sonunda öğrencilere sorular yöneltti.

   Kapanış konuşmasını gerçekleştiren İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Furat Akdemir;  Dekanlık ve Fakülte adına teşekkürlerini dile getirdi. Öğrenciler ile birlikte dualar ederek ve büyükelçiliklere çelenkler göndererek protestoların devamlılığının sağlanabileceğine de dikkat çekti.

   Program sonunda, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Emine Gümüş Böke Dr. Öğr. Üyesi Bilal Toprak’a teşekkür belgesini ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Furat Akdemir, sorulan sorulara doğru cevap veren öğrencilere kitap hediyelerini takdim etti.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.