“Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Süreklilik ve Bursa” Başlıklı Sempozyum Düzenlendi

Düzce Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. İsmail Yaşayanlar’ın düzenleme kurulu başkanlığını yaptığı “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Süreklilik ve Bursa” başlıklı sempozyum Osmangazi Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirildi.

“Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Süreklilik ve Bursa” Başlıklı Sempozyum Düzenlendi
22.11.2023 - 12:50
Haber Merkezi

   Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılına armağan olarak düzenlenen ve toplam on oturumdan oluşan sempozyumda farklı üniversitelerden alanında uzman akademisyenler bir araya gelirken, Düzce Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim elemanları Dr. Öğr. Üyesi Furkan Külünk ve Dr. Arş. Gör. Emine Şahin de tebliğleriyle katılım sağladı. 

   Sempozyumda Osmanlı döneminde başlayan modernleşme sürecinin askeri, mülki, teknolojik, ekonomik, sosyal, kültürel tüm yönleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna nasıl etki ettiği hususlarında sunumlar gerçekleştirilirken, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş sürecinin bir bitişi değil sürekliliği temsil ettiği de vurgulandı. 

   Sempozyumun kapanışında konuşan Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, sempozyumu düzenleme hususunda verdiği emekleri için Doç. Dr. İsmail Yaşayanlar’a teşekkür ederek, toplantıda sunulan tebliğlerin bir kitap olarak yayınlanacağını duyurdu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.