Cumhuriyet Modernleşmesi Paneli Gerçekleştirildi

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Modernleşmesi” adlı panel İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Modernleşmesi Paneli Gerçekleştirildi
26.10.2023 - 13:32
Haber Merkezi

   Programa; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, Doç. Dr. Metin Kılıç, Dr. Öğr. Üyesi Şevket Ercan Kızılay, Dr. Öğr. Üyesi Fatih Yıldız ve davetli konuklar katıldı.

  Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Taşkesen’in moderatörlüğündeki programda Taşkesen,  “Sosyal Hayatın Demokratikleşme Serüveni” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. “Nitelikli insan sorunumuz var.” diyen Abdullah Taşkesen, kişilerin kendini geliştirmesi gerektiğinin üzerinde durdu. Çok az kitap okuyan bir toplum olduğumuzu vurgulayan Taşkesen, toplumun kitap okuması gerektiğine de dikkat çekerken, dilin de çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

   Programın diğer konuşmacısı Doç. Dr. Metin Kılıç; “Türkiye’de Demografik Yapı ve Sosyal Değişim ” başlıklı sunumunda; Türkiye nüfusundan bahsederek Osmanlı döneminin başlarında nüfus sayımı olmadığını, o döneme ait Tahrir Defterleri ile kısmi sayım yapılabileceğini dile getirdi. Cumhuriyet Dönemi’nde,  dönem dönem nüfusu çoğaltma politikaları görüldüğünü sözlerine ekleyen Doç Dr. Metin Kılıç, “Türkiye’de zorunlu eğitim gibi süreçlerle cinsiyet anlamında kadın ve erkeklerde eşit oranlarda okur-yazarlık seviyelerine ulaştık ve bu Cumhuriyetin en büyük kazanımdır.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

  Programın bir diğer konuşmacısı Dr. Öğr. Üyesi Şevket Ercan Kızılay ise ; “Kentleşme Sorunları” başlıklı sunumunda Cumhuriyet’in kuruluşundan buyana kentleşme sürecinin var olduğundan bahsederek,  konut sorunlarından dolayı gecekondulaşma gibi birçok olumsuz durumların da ortaya çıktığını ifade etti.

Programın son konuşmacısı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Yıldız ise, “1923 Türk Üniversite Reformu” başlıklı sunumunda modernleşmeyi;  Osmanlı Türk Modernleşmesi ile Cumhuriyet Dönemi Modernleşmesi şeklinde ikiye ayırdı.  Osmanlı Türk Modernleşmesi Dönemi’ne ait Darülfünun hakkında konuşan Dr. Öğr. Üyesi Fatih Yıldız Cumhuriyetle birlikte yeniliklerin ve gelişimlerin olduğunu diyerek sözlerine ekledi.

   Programın kapanış konuşmasını yapan Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç; Osmanlı Dönemi’nde modernleşme faaliyetlerinin yapılmaya çalışıldığını ve özellikle Genç Osman, Lale Devri, Tanzimat Döneminde, bu çalışmaların örneklerinin olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. İlhan Genç, bu modernleşme çalışmalarının eğitim seviyesinin ve bilimin yetersizliğinden dolayı çok başarılı olamadığını belirtti. Cumhuriyet ile birlikte eğitimimizin yükseldiğini söyleyen Genç, “Bilim insanlarının artması ile modernleşmede başarı sağlanmıştır.” diyerek sözlerini noktaladı.

   Cumhuriyet Modernleşmesi adlı panel teşekkür belgesi takdimi ile sonlandırıldı.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.