D.Ü.’nde Cumhuriyet’in 100. yılında tarım konuşuldu

Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Düzce Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılında Tarım” adlı panel, İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

D.Ü.’nde Cumhuriyet’in 100. yılında tarım konuşuldu
24.10.2023 - 17:41
Haber Merkezi

   Programa; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce Belediyesi Başkan Yardımcıları Oya Kocaman ve Beytullah Yılmaz, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık,  Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztürk, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, protokol üyeleri, tarım sektörü temsilcileri, üreticiler, Düzce Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.

   Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, tarım reformuyla toplumların yerleşik hayata geçtiğini belirterek sözlerine başladı. Bu süreci sanayi devriminin izlediğini, insanların mal ve hizmet üreticisi konumuna yükseldiğini söyleyen Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, sürecin endüstri 4.0 ve 5.0’la devam ettiğini, artık bilgi ve teknolojilerin tarıma entegre edilen bir sürece evrildiğini belirtti.

   Cumhuriyetin ilanından günümüze ülke tarımının tarihsel sürecinden de bahseden Prof. Dr. Öztemiz, verim ve kalitenin artırılması ile tarımsal üretim planlamasının önemine vurgu yaparak sözlerini sonlandırdı.

   Programda konuşan Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zeliha Altıntaş, Cumhuriyet’in 100. yılının gurur ve onurunu yaşadıklarını belirterek, dördüncüsü düzenlenen panelin faydalı olması temennisinde bulundu.

   Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun yaptığı konuşmada, Düzce’nin 75 bin hektar tarım alanı, 60 bin büyükbaş ve 19 bin küçükbaş hayvanı ile tarım potansiyeli oldukça yüksek bir şehir olduğunu dile getirerek bu panelin Düzce’de yapılmasını da önemli bulduğunu sözlerine ekledi.

   FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık konuşmasında, Cumhuriyet ile birlikte tarımın en önemli ve değer verilen sektörlerin başında geldiğini ifade etti. FAO’nun gıda güvenliğini temin etmek için çalıştığını belirten Dr. Ayşegül Selışık, yapılan projelerden örnekler paylaştı. Covid-19 sonrasında tarımın ve gıdanın daha önemli hale geldiğinin altını çizen Selışık, iklim değişikliği sebebiyle kaynakların verimli kullanılması gerektiğini söyleyerek konuşmasını noktaladı.

   Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, “Cumhuriyet’in 100. Yılında Tarım” panelini çok anlamı bulduğunu belirterek, bundan sonraki süreçte tarımda iyi olanın kazanacağına işaret etti. Türkiye’nin ikinci yüzyılına girdiğini dile getiren Rektör Sözbir; tarımın güvenliği, doğru tarım, kaynakların optimum kullanılması gibi konular üzerinde durarak, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile tarımda verimin düştüğüne ve paneldeki bilgilerin bu kapsamda önem taşıdığına dikkat çekti.

   Açılış konuşmalarının ardından programın oturumlar bölümüne geçildi. Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Güngör’ün moderatörlüğündeki birinci oturumda, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanlığı’ndan Şube Müdürü Necati Cem Aktuz “İklim Değişikliği Özelinde Tarım Politikaları”,

   Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yener Ataseven “Cumhuriyetten Günümüze Türkiye’de Uygulanan Tarım Politikaları” başlıklı sunumlarını katılımcılarla paylaştı. İkinci oturumda ise Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zübeyde Filiz Arslan “Tarımsal Atıkların Kullanım Alanları ve Türkiye Tarımsal Atık Potansiyeli”, Zir. Müh. Mustafa Acar “Enerji Tarımı”, Bolu Güç Birliği Enerji Yatırım A.Ş.’den Fatih Özdemir ”Bolu İlinde Tarımsal Atıklardan Elektrik Üretimi ve Tesis Atığı Biyoçarın Tarım ve Endüstri Alanlarında Değerlendirilme Potansiyeli”, Çevre ve Şehircilik Uzmanı Münüre Türkmen ise  “Biyobozunur Atıkların Yönetimi Ve Mevzuat” başlıklı konuşmaları ile programa katkı sağladı.

   Düzce Belediyesi Konferans Salonu’nda ikinci gün gerçekleştirilecek “Tarımsal Desteklemeler”, “Düzce Tarımında Örnek Çiftçi Uygulamaları” ve “Tarım Sokağı Lezzetleri” programları ile “Cumhuriyet’in 100. Yılında Tarım” adlı panel sona erecek.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar