Düzce Üniversitesi’nden Örnek Sürdürülebilirlik Uygulaması

Düzce Meslek Yüksekokulu’nda hayata geçirilen yeni bir uygulama ile karton bardak kullanımının azaltılmasına yönelik farkındalık ve teşvik mekanizması oluşturulması hedefleniyor.

Düzce Üniversitesi’nden Örnek Sürdürülebilirlik Uygulaması
11.10.2023 - 17:03
Haber Merkezi

   Uygulama kapsamında kendi bardağını veya kupasını getiren Düzce Meslek Yüksekokulu öğrencileri, sıcak içeceklerini indirimli alıyor. Bu bağlamda öğrenciler, çevre ve sağlık açısından risk oluşturan karton bardak kullanımının azaltılması için toplumsal bilinç oluşturulmasına katkı sağlıyor.

Her Yıl 2 Milyar Karton Bardak Tüketiliyor!

   Türkiye’de her yıl yaklaşık 2 milyar karton bardak tüketiliyor. Üstelik bu rakamlar pandemi döneminde çok daha yukarı seviyeleri çıkmış durumda. Karton bardakların üretiminde kesilen ağaçlar ve geri dönüşümündeki problemler gibi çevresel sorunlara ek olarak, bu bardakların sağlık üzerindeki etkileri de azımsanmayacak düzeyde. Bu problemlerden yola çıkılarak başlatılan uygulama ile Düzce Üniversitesi öğrencileri, kendi bardaklarını, kupalarını veya termoslarını getirdikleri durumda, sıcak içeceklerini indirimli olarak alabilecek. Ayrıca, kullandığı karton bardağı tekrar kullanan öğrenciler de bu indirimden faydalanabilecek.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.