Düzenlenen 1. Uluslararası Apiterapi Kongresi Sona Erdi

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) tarafından düzenlenen ve üç gün boyunca devam eden “1. Uluslararası Apiterapi Kongresi” sona erdi.

Düzenlenen 1. Uluslararası Apiterapi Kongresi Sona Erdi
4.10.2023 - 17:38
Güncelleme 4.10.2023 - 17:41
Haber Merkezi

12 Farklı Ülkeden Alanında Uzman Katılımcılar

   Düzce Üniversitesi ev sahipliğindeki ilk büyük yüz yüze kongre, oldukça geniş bir bilimsel katılımla gerçekleşti.  Ülkemizden ve 12 farklı ülkeden alanında uzman akademisyenler, araştırmacılar, sektör temsilcileri, üreticiler ve öğrencilerin katılım sağladığı programda,  Türkçe - İngilizce dillerinde sunumlar gerçekleştirildi.

Apiterapi İçin Arı Ürünlerinin Kullanımı, Standartları ve Uygulamaları Tartışıldı

   Farklı salonlardaki “Apiterapi” ana temalı bilimsel oturumlarda; Bal Arısı Biyolojik Çeşitliliği, Arıcılık ve Uygulamaları, Arı Ürünleri ve Üretim Teknolojileri, Arı Biyolojisi, Arı Hastalık ve Zararlıları, Polinasyon ve Diğer Polinatörler” gibi birçok konu başlığı altında sözlü ve poster sunumlar ile akademik çalışmalar katılımcılarla paylaşıldı. Kongrede, apiterapi için kullanılan arı ürünlerinin kullanımı, standartları ve uygulamaları bilimsel bir çatı altında, otorite olan bilim insanlarıyla tartışıldı.

Kongre Son Araştırmaları Paylaşma ve Yeni Fikirler Üretme Platformu Olarak Önemli Vizyon Sundu

   Kongre, apiterapiyle ilgili yapılan son araştırmaları paylaşma, deneyimleri aktarma ve yeni fikirler üretme platformu olarak önemli bir vizyon sundu. Kongrede genç araştırmacıların ve geleceğin arıcılarının desteklenmesinin, teşvik edilmesinin gerekliliği vurgulandı.

Kapanış oturumunda, DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu ile uluslararası ve ulusal arıcılar birlik başkanları duygu ve düşüncelerini dile getirirken, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, 1. Uluslararası Apiterapi Kongresi’ne emek veren kişi ve kurumlara plaket takdiminde bulundu.

Apiterapi Alanında Lider Ülke Olma Çalışmalarına Büyük Katkı

   Arı bilimleri ile ilgili tüm paydaşları geniş bir yelpazede bir araya getiren kongre, farklı bakış açıların geliştirilmesine, ülkemiz arıcılığının gelişmesine, apiterapi alanında lider ülke olma çalışmalarına büyük katkı sağladı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.