Düzce Üniversitesi sektöre ciddi katkı sunuyor

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) tarafından düzenlenen “1. Uluslararası Apiterapi Kongresi” Düzce Üniversitesi ev sahipliğinde başladı.

Düzce Üniversitesi sektöre ciddi katkı sunuyor
3.10.2023 - 12:45
Haber Merkezi

  Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen 1. Uluslararası Apiterapi Kongresi’nin açılış programına; Düzce Valisi Selçuk Aslan, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce Vali Yardımcısı Yakup Tatoğlu, protokol üyeleri, arı birlik başkanları, yurt içi ve yurt dışından akademisyenler, araştırmacılar, arı üreticileri, basın mensupları ve öğrenciler katıldı.

   Üç gün süresince devam edecek programın açılış konuşmasını gerçekleştiren DAGEM Müdürü ve Kongre Başkanı Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, kongrenin amacının; apiterapi için kullanılan arı ürünlerinin kullanımı ve uygulamalarını bilimsel bir çatı altında, otorite olan bilim insanlarıyla tartışmak, konuşmak ve ortak kararlar almak şeklinde açıkladı. Bu kararları ülkesel bazda almanın yeterli olmayacağını belirten Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, ülkemizin ürettiği ürünlerin uluslararası düzeyde rağbet gördüğünü söyleyerek, bu bağlamda arı ürünleri ve apiterapi alanındaki standartları, dünya ülkelerindeki paydaşlarla oluşturmanın gerekliliği üzerinde durdu. Kongreye 12 farklı ülkeden ve ülkemizin önde gelen üniversitelerinden alanında uzman bilim insanlarının davet edildiğini ifade eden Doç. Dr. Kekeçoğlu, kongrede üretim aşamasından uygulama aşamasına kadar birçok konunun ele alınacağını ve bilimsel platformda tartışılacağını sözlerine ekledi.

“Yüz Yüze Düzenlenen İlk Büyük Uluslararası Apiterapi Kongresi”

   Uluslararası Apiterapi Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Ali Timuçin Atayoğlu, apiterapinin giderek ilgi uyandıran bir konu haline geldiğini belirterek, ilk dönemlerde Ziraat alanından; son dönemde ise Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’ni yayınlamasının ardından Tıp alanından ilgi gördüğüne işaret etti. Daha önce bu konuda çevrim içi düzenlenen organizasyonun, geniş katılımlı ilk kez yüz yüze düzenlendiğini dile getiren Doç. Dr. Ali Timuçin Atayoğlu, kongrenin bilimsel paylaşım dışında önemli bir network fırsatı sunduğunun altını çizdi.

“Düzce Üniversitesi Sektöre Ciddi Katkı Sunuyor”

   Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin, Düzce Üniversitesi’nin sektöre ciddi katkı sunduğunu ifade ederek konuşmasına başladı. Ülkemizin endemik bitki ve ballı bitkiler yönünden dünyanın en zengin ülkesi olduğunu vurgulayan Ziya Şahin, Türkiye’nin apiterapide kullanılacak balları olduğunu söyleyerek, 2019 yılından itibarense propolisin zirvesinde olduklarına dikkat çekti. Ülkemizin Çin’le beraber bu alanda adından söz ettirdiğini belirten Şahin, özellikle kadınları da arıcılık sektörüne teşvik etmenin gerekli olduğunu dillendirdi.

“Ülkemiz Bal Üretimi ve Kovan Sayısı Bakımdan Dünyada İkinci”

   Tarım ve Orman Bakanlığı Arıcılık Daire Başkanı İslam Köse, ülkemizin bal üretimi ve kovan sayısı bakımından dünyada ikinci sırada olduğunu dile getirerek, artık kovan başı verimliliği artırmak istediklerini söyledi. Düzce’nin arıcılıkta önemli bir yeri olduğunu belirten İslam Köse, Bakanlık olarak sağladıkları desteklerden söz ederek konuşmasını sonlandırdı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar