Düzce Üniversitesi’nden Dünya Kalp Günü Çevrim İçi Toplantısı

Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen “29 Eylül Dünya Kalp Günü: Her Yönüyle Kalp Sağlığı” başlıklı program çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Düzce Üniversitesi’nden Dünya Kalp Günü Çevrim İçi Toplantısı
29.09.2023 - 17:06
Haber Merkezi

   Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Arş. Gör. Dr. Ayşe Çelik Yılmaz moderatörlüğünde gerçekleştirilen programa, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülşah Aktüre davetli konuşmacı olarak katıldı.

   Doç. Dr. Gülşah Aktüre, “29 Eylül Dünya Kalp Günü: Her Yönüyle Kalp Sağlığı” başlıklı sunumunda ilk olarak beslenme üzerinde durdu. Paketli ve çok şekerli gıdaların yanı sırsa, sosyo-ekonomik durumların da beslenme tarzını etkileyerek kardiyovasiküler risk taşıdığını dile getiren Doç. Dr. Aktüre, dengeli beslenmenin önemli olduğunu söyleyerek, beslenmede de en önemli şeyin ilk önce protein olduğunu sözlerine ekledi. Kolesterolün de vücut için gerekli olduğunu söyleyen Aktüre, kötü kolesterolden uzak durularak iyi kolesterolün de yeteri kadar olması gerektiğini belirtti.

 Kardiyovasiküler hastalıklara karşı önlem alırken sigara ve benzeri tütün ürünlerinden uzak durulmasını tavsiye eden Doç. Dr. Gülşah Aktüre, düzenli olarak her yaşa, cinsiyete ve hastalığa göre egzersiz yapılmasının da faydalı olduğunu ifade etti.

  Program sonunda kardiyovasiküler hastalığa dair belirtileri taşıyan kişilerin doktora başvurması uyarısında bulunan Doç. Dr. Gülşah Aktüre, stresten de uzak durulmasını belirterek sözlerini sonlandırdı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar