SES'ten tepki: Hiçbir şekilde kabul edilemez!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Düzce İl Temsilciliği, Düzce Üniversitesi Hastanesi'nde meydana geldiği iddia edilen şiddet olayıyla ilgili bir açıklama yaptı.

SES'ten tepki: Hiçbir şekilde kabul edilemez!
28.11.2021 - 15:53
Haber Merkezi

   Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Düzce İl Temsilciliği, Düzce Üniversitesi Hastanesi'nde Personel Daire Müdürünün bir hemşireyi darp ettiği iddiasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

   Şiddetin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini vurgulayan SES Düzce İl Temsilciliği Başkanı Cemal Yılmaz, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

   "26 Kasım 2021 Cuma sabah saatlerinde Düzce Üniversitesi Hastanesi Acil Polikliniğinde Üniversite Personel Daire Başkanınca yapılan sözlü ve varsa fiili şiddeti kınıyoruz. Kabul etmiyoruz!

   Her daim can hıraş hizmet vermeye çalışan Sağlık Emekçileri özellikle 11 Mart 2020 de başlayan Pandemiden bu güne kadar verdiği emeği kat be kat artırarak devam etmektedir. Bu süreçte yüzlerce Sağlık Emekçisi Arkadaşımızı şehit verdik. Kendi canı dışında eşi, çocukları, Anne-Babası ve diğer yakınlarının canını korumak için yeri geldiğinde evinde dahi kalmadan işine gidip gelmiş, halka hizmet sunmak için bütün gücüyle çalışmıştır.

   Daha bir gün önce 25 Kasım Uluslararası Kadın Şiddeti Önleme ve Mücadele Günü nedeniyle alanlarda Kadına Şiddete Dur çağrımızı yenilerken, Ülkemizin çeşitli Sağlık Kurumlarında Sağlık Emekçilerini haykırırken Düzce Üniversitesi Personel Daire Başkanınca yapılan Tehdit, Hakaret gibi sözlü şiddetin yanında Sağlık Emekçisi arkadaşımıza tesadüfen geldiği belirtilen fiziksel şiddeti hiçbir surette kabul etmiyoruz.

   Ülkemiz sağlık kuruluşlarında ciddi bir personel açığı bulunmaktadır. Sağlık emekçileri personel yetersizliğinden dolayı 24 saate varan çalışma koşulları içinde insanüstü bir gayretle çalışmaktadırlar. Gerek fiziki alan sorunları, gerek donanım sorunları gerekse de personel yetersizliğine bağlı zaman zaman hizmette yaşanan aksaklıklardan dolayı Sağlık Emekçilerinin şiddete maruz kaldığını görüyoruz. Bu sorunların düzeltilebilmesi ve sağlıkta şiddete dur diyebilmek adına öncelikle personel açığının giderilmesi ve acilen sağlıkta şiddetle ilgili caydırıcı hukuksal düzenlemeye gidilmesine ihtiyaç vardır. Hastanelerin her hangi bir biriminde yaşan sorunlar şiddetle çözülemez! Sorunlar üst makamlara başvurularak çözülür. Hele ki siz o kurumda yaşanan sorunu üst yönetime rahatlıkla taşıyabilecek bir yöneticiyseniz bu yaşananlar kabul edilebilir bir durum değildir!

   İlimizin siyasi ve üst yöneticilerine, Sayın Rektörümüze ve Üniversite Yönetimine acil çağrımızdır!

   Yaşanan bu olayın derhal aydınlatılması ve gerekli soruşturmanın açılarak yasal sürecin başlatılmasını bekliyoruz. 

   Sağlık alanında örgütlü Sendika olarak bir kez daha yapılan şiddeti kınıyor, sağlık hizmetlerinde aksamaya yol açan eksikliklerin giderilmesini, şiddete maruz kalan arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesini, şiddet uygulayan kişilerin gereken cezayı almasını bekliyoruz.

   Çok Kıymetli Sağlık Emekçisi arkadaşımıza geçmiş olsun dileğimizi iletirken, Düzce Kamuoyunun dikkatine saygıyla duyuruyoruz".
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.