'İklim Değişikliği ve Ekosistemler' başlıklı sunum gerçekleştirildi!

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nin düzenlediği konferanslar serisinin 55. sayısında “İklim Değişikliği ve Ekosistemler” konusu, çevrim içi programda ele alındı.

'İklim Değişikliği ve Ekosistemler' başlıklı sunum gerçekleştirildi!
24.11.2021 - 14:22
Güncelleme 24.11.2021 - 14:25
Haber Merkezi

   Programa; Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, davetli konuşmacı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Aydın, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

   Prof. Dr. Abdurrahim Aydın moderatörlüğündeki programda, “İklim Değişikliği ve Ekosistemler” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Doğanay Tolunay, iklim değişikliğinin, ormanların ve ekosistemlerin giderek önem kazandığını ifade etti.

   Glasgow’da düzenlenen 26. Taraflar Konferansı hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Doğanay Tolunay, konferansın 27 yıldır gerçekleştirildiğini ve organizasyona sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin, özel sektör temsilcilerinin katıldığını sözlerine ekledi.
2030 yılına kadar sera gazının yüzde 50 azaltılmasının planlandığını söyleyen davetli konuşmacı, sürenin git gide kısaldığı için kalıcı politikaların önem kazandığına işaret etti.

   Ormansızlaşmanın durdurulamadığını ve tropikal bölgelerde ormanların yok olduğunu belirten Prof. Dr. Doğanay Tolunay, buzullar eridiği için deniz suyunda yükselmeler yaşandığını ifade etti. İklim değişikliğinin; ekonomik kayıplara, gıda fiyatlarında artışa ve su sıkıntılarına sebebiyet verdiğini dile getiren Tolunay, Ülkemiz için de en önemli beka sorunu olduğuna dikkat çekti. 

   Sunumunda; sanayi devriminden günümüze sıcaklık artışı, atmosferin sera etkisi, yıllık sera gazı salınımları gibi konularda faydalı bilgiler paylaşan Prof. Dr. Doğanay Tolunay, iklim değişikliğiyle mücadelenin önemini vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.