Türk mutfağında kullanılabilirliği projesi gerçekleştirildi

Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün, TÜBİTAK dönem projesi dahilinde destekleme hakkı kazanan “Moleküler Gastronominin Türk Mutfağında Kullanılabilirliği” başlıklı projesinin uygulama yöntemi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Uygulama Mutfağında gerçekleştirildi.

Türk mutfağında kullanılabilirliği projesi gerçekleştirildi
13.07.2023 - 13:31
İHA

   Prof. Dr. Muammer Mesci danışmanlığında ve 3. sınıf öğrencilerinden Betül Sena Alkan’ın projesinin uygulama yöntemi, Batı Karadeniz’de yetişen “Kokulu Üzüm, Karadeniz Somonu ve Kaldirik Otunun” kullanımı ve Moleküler Gastronomi teknikleriyle Öğr. Gör Atıf Akkil ile birlikte gerçekleştirildi.
Uygulamada moleküler tekniklerden ‘’Köpükleştirme, Sou-Vide” pişirme yöntemleri kullanıldı. Ayrıca tamamlayıcı ürün olarak yine Karadeniz’de yetişen “Kaldirik Otunun” farklı pişirme tekniği kullanılarak birkaç formada ürün üretimi gerçekleştirildi.


   Uygulamada elde edilen bilgiler raporlaştırılarak, “Moleküler Gastronominin Türk Mutfağında Kullanılabilirliği” başlıklı proje sonuçlandırıldı.
Projede uygulanan Sous-Vide tekniği için gerekli olan vakum makinesi, proje bütçesiyle alınarak Yüksekokul Gastronomi Mutfağına kazandırıldı. Proje ile birlikte, bölgeye ait ürünlerin genele tanıtılması ve yaygın kullanımı için farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar