Çakar'dan belediyeye yanıt: Yönetmeliğe göre scooter kullanımı yasaklanmamıştır

İyi Parti Düzce Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Ender Çakar, Düzce Belediyesi'nin bisiklet ve scooter ihalesiyle ilgili açıklamasına yanıt verdi.

Çakar'dan belediyeye yanıt: Yönetmeliğe göre scooter kullanımı yasaklanmamıştır
10.05.2022 - 15:43
Güncelleme 10.05.2022 - 15:45
Haber Merkezi

   İyi Parti Düzce Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Ender Çakar, Düzce Belediyesi'nin bisiklet ve scooter ihalesiyle ilgili scooterların yönetmlik değişikliği kapsamında kapsam dışı kaldığına yönelik açıklamasına yanıt verdi.

   Çakar, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

   "Düzce Belediyesinin alışkanlık haline getirdiği seviyesiz ve sığ basın açıklamaları bugün de devam etti.

   Tüm projeler ve ihalelerde tartışmalı durumları bitip tükenmek bilmeyen Belediye idaresinin, düştükleri zor durumları seviyesiz ve sığ basın açıklamaları ile kotarmaya çalışırken belediyenin kurumsal yapısını zedelemeye devam ediyor.

   En son iptal edilen akıllı bisiklet ve elektrikli scooter ihalesine sebep olarak 14 Nisan 2021 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı, Çevre ve Şehircilik, İçişleri Bakanlıklarınca yayımlanan Elektrikli Scooter Yönetmeliği ile yapılan düzenlemeyi gösteren Düzce Belediyesi yalan söylemektedir.

   Yayımlanan yönetmelik elektrikli scooterların nerelerde kullanılamayacağını açıkça ifade etmektedir. Yönetmeliğe göre şehir içinde elektrikli scooter kullanımı asla yasaklanmamıştır.

    Zihinlerimizi hırsızlık ve yolsuzluk düşünceleri ile formatlayan Düzce Belediyesi idaresini esefle kınıyorum. Yaptıkları her işin ardından ortaya çıkan gizli ajandaları ile toplumun küçük bir kesimi denmeyecek kadar şüpheci bir güruh oluşturmayı başardılar.

   Tüm bunların yanı sıra toplum adına sormak ve sorgulamak idare tarafından bu şekilde algılanıyorsa suçu kendilerinde aramaları gerekmektedir. "Şecaat arz ederken merd-i kıbtî sirkatin söyler" misali yaptıkları basın açıklamaları ile acizlikleri ortaya çıkmaktadır." dedi. 

Belediyenin açıklaması

   Düzce Belediyesi'nden yapılan açıklamada konuyla ilgili şu ifadeler yer almıştı:

   "Şehrimizde bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak, Düzce’de hareketliliği teşvik etmek amacı ile büyük şehirlerdeki örneklerinde görüldüğü şekilde  "Kentimizde Bir Bisiklet ve Scooter Sistemi" kurulması hedeflenmiştir. 

   Bu maksatla Düzce Belediyesi tarafından 7 Ocak 2021 tarihinde bisiklet ve scooter ihalesi gerçekleştirilmiştir. Söz konusu ihale o tarihte geçerli mevzuata uygun olarak yapılmış, 300 adet Bisiklet ve 200 adet Scooter Düzcelilerin hizmetine sunulmuştur. 

   Ancak, 14 Nisan 2021 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı, Çevre ve Şehircilik,  İçişleri Bakanlıklarınca yayımlanan Elektrikli Scooter Yönetmeliği ile yeni bir düzenleme yapılmış ve Scooterlar ihale kapsamı dışında bırakılmıştır. Bu sebeple söz konusu projede 200 adet scooter kapsam dışı bırakılarak ihalenin yenilenmesi zarureti doğmuştur.

   Durum bundan ibarettir.

   "Zihinleri hırsızlık ve yolsuzluk düşünceleri ile formatlanmış" "küçük bir kesim" tarafından bu sistemi desteklemek ve sübvanse etmek için düşünülmüş büfeler üzerinden bir karalama kampanyası yürütülmüştür.

   Bütün süreçleri şeffaf bir şekilde yürütülmüş bir ihale süreci sonunda Düzcelilerin hizmetine sunulmuş bisiklet sistemine "kara çalmaya" çalışanların gerçek niyetleri hemşehrilerimiz tarafından çok iyi bilinmektedir."
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.