Çakar "kafalarda soru işaretleri var" dedi, belediye ihale sürecini paylaştı!

İYİ Parti Düzce Belediye Meclis Grup Başkan Vekili Ender Çakar'ın Düzce Belediyesi tarafından yapılan ramazan kolisi ihalesiyle ilgili iddialarına belediye yanıt verdi.

Çakar "kafalarda soru işaretleri var" dedi, belediye ihale sürecini paylaştı!
5.05.2022 - 17:20
Haber Merkezi

   İYİ Parti Düzce Belediye Meclis Grup Başkan Vekili Ender Çakar Düzce Belediyesi tarafından yapılan 4 bin adet ramazan kolisi ihalesiyle ilgili iddialarda bulundu.

Çakar: "Kafalarda soru işaretleri var"

   Çakar, iddiasında şu ifadelere yer verdi:

   "Düzce Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü’nde ihale yapılırken, bu ihale ile ilgili yapılanlar ve konuşulanlarla ilgili birkaç kelime söylemek istiyorum. Çünkü kafalarda soru işaretleri var. 

   İhaleye 3 firma giriyor, bazı eksiklikler sebebiyle  ihale iptal ediliyor ve doğrudan alım yöntemine geçiliyor. Koli başı 230 lira fiyat teklifi veriliyor. Koli kutuları da belediye tarafından yapılmış. İhaleyle ilgili tartışmalar ve soru işaretleri var. Bu süreçten başkan Faruk Özlü Başkan Yardımcısı Oya Kocaman'ın da bilgisi var. Bu tartışmalı ihale belediye Teftiş Kurulu'nca incelenmeli ve gereği yapılmalıdır."

Belediye ihale sürecinin detaylarını paylaştı

   Çakar'ın iddiaları üzerine açıklama yapan Düzce Belediyesi, ihale sürecinin detaylarını paylaşarak mevzuata aykırı bir durumun olmadığını söyledi.

   Belediyeden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

   "Düzce Belediye Meclisi Nisan ayı birleşiminde Düzce Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan 4 bin adet ramazan kolisi ile ilgili İYİ Parti'nin Düzce Belediyesi Meclis üyeleri tarafından ortaya atılan iddialar gerçek dışı ve Düzce Belediyesini yıpratmaya yönelik algı oluşturma çabası olarak değerlendirilmektedir. 

   Düzce Belediyesi, her yıl olduğu gibi, bu yıl da ihtiyaç sahibi ailelerin ramazan ayında kullanması amacıyla ramazan kolisi dağıtımı gerçekleştirmiştir. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz tarafından (İhale Kayıt Numarası: 2022/192412) 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19. Maddesine göre açık ihale usulü ile ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere 4.000 adet ramazan gıda kolisi alım işi ihalesine çıkılmıştır. Ramazan gıda kolisinin ortalama birim fiyatı 190,42 TL, toplam maliyet ise 761.680.00 TL olarak belirlenmiştir. 

   İhaleye iki istekli katılmış ancak isteklilerden birinin elektronik ortamda ihale dokümanını indirmemesi nedeniyle başvurusu geçersiz sayılmıştır. Diğer istekli İnter Grup Gıda Temizlik Tic. Ltd. Şti’nin başvurusu geçerli sayılmıştır. İnter Grup Temizlik Tic. Ltd. Şti. 986.800,00 TL teklif vermiş ve yaklaşık maliyetin çok üzerinde olmasından dolayı ihale iptal edilmiştir. 

   2022 yılı Ramazan ayı 02.04.2022 tarihinde başlayıp 01.05.2022 tarihinde biteceğinden, Ramazan ayına çok az bir süre kalması nedeniyle ve ihtiyaç sahiplerinin mağdur edilmemesi gerektiğinden, Ramazan gıda kolisi alım işi ihalesi 30.03.2022 tarihinde saat 11.00’da (İhale Kayıt Numarası: 2022/297013) 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun Pazarlık Usulü (21/f) ile 2.900 adet ramazan gıda kolisi alım işi şeklinde revize edilerek yeniden yapılmıştır."

"Mevzuata aykırı bir durum tespit edilmedi"

   "Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından ihaleye üç istekli davet edilmiştir. Bu istekliler İnter Grup Gıda Temizlik Tic. Ltd. Şti, Erdal Özgür, Bektem Temizlik Ürünleri Tic. Ltd. Şti’dir. Davet edilen istekliler arasından sadece İnter Grup Gıda Temizlik Ticaret Limited Şirketi ihale dokümanlarını tamamlayarak ihaleye katılmıştır. İnter Grup Gıda Temizlik Tic. Ltd. Şti ikinci oturumda 696.000,00 TL teklifte bulunmuş ilgili firma adına ihale edilmiştir. İnter Grup Gıda Temizlik Tic. Ltd. Şti. 2.900 adet ramazan gıda kolisini 06.04.2022 tarihinde Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne teslim etmiştir. Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından 12.04.2022 tarihinde Ödeme Emri Belgesine istinaden İnter Grup Gıda Temizlik Tic. Ltd. Şti’ne ihale bedeli ödenmiştir. 

   İlgili ihaleler kapsamında yapılan incelemede mevzuata aykırı bir durum tespit edilmemiştir. 

   İhtiyaç sahibi ailelere yapılan yardımlar üzerinden karalayıcı ithamlar kullanarak siyasi rant devşirmek isteyenleri kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz."