İyi Partili Kefeli, denetim raporunu değerlendirdi!

İyi Parti Belediye Meclis üyesi ve Denetim Komisyonu Üyesi Erdoğan Kefeli, hazırlanan denetim kurulu raporunu değerlendirerek, “Düzce Belediyesinin yaklaşık 19 milyon lira civarında kira alacağı var. Bu alacakların tamamına yakını da Belediyeye bağlı kurulan şirketlerden. Bu şirketler kiralarını bile ödeyemeyecek kadar kötü durumda ise kapatılsın” dedi.

İyi Partili Kefeli, denetim raporunu değerlendirdi!
6.04.2022 - 14:51
Güncelleme 6.04.2022 - 14:52
Haber Merkezi
1

   İyi Parti Düzce Belediye Meclis üyesi ve Denetim Komisyonu Üyesi Erdoğan Kefeli, “Düzce Belediyesi tarafından üyesi bulunduğum Denetim komisyonumuza iletilen bilgi ve belgeler üzerinde yaptığımız incelemelerde, Düzce Belediyesinin toplam tahakkuk eden kira gelirinin sadece % 11,01’ inin tahsil edildiği görülmektedir” deyip bunun sebeplerinin Düzce Belediyesi yetkilileri tarafından kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini belirtti.

   Kefeli, Düzce Belediyesi’nin belediye şirketlerine kiraladığı, hiçbir işletmeden kira geliri alarak kayıtlara geçmediğini belirterek, “ Düzce Belediyesi tarafından orman işletmesi ve milli parklardan kiralanarak bedeli ilgili kurumlara ödenen, Samandere Şelalesi tabiat anıtı, Aydınpınar Şelaleleri Tabiat parkı, Düzce Kasrı sosyal tesisleri, Erguvan Sosyal Tesisleri Belediye iştiraki  şirket/şirketlere kiraya verilmiş ancak hiçbir kira bedeli henüz alınmamıştır” dedi. 

"BELTAŞ’IN BELEDİYEDEN KİRALADIĞI VE BAŞKA FİRMAYA KİRAYA VERDİĞİ ASFALT ŞANTİYESİNDEN KİRA ALINMAMIŞ"

   Asfalt Şantiyesini BELTAŞ’a kiralayan,  Düzce Belediyesi’nin kayıtlarında, ne BELTAŞ’tan alınan bir kira, ne de BELTAŞ’ın belediyeden kiraladığı ve başka bir firmaya kiraya verdiği asfalt şantiyesinden herhangi bir kiralanın kayıtlara geçmediğini belirten Kefeli, “Düzce Belediyesi Asfalt Şantiyesinde bulunan Asfalt plent tesisi de belediyenin BELTAŞ şirketine kiraya verilmiş, BELTAŞ’ın da bu tesisi bir başka firmaya kiraladığı görülmüştür. BELTAŞ’ın kiraladığı firmadan kira geliri alıp almadığı bilinmemekle birlikte, Beltas tarafından belediyeye kira bedeli olarak hiçbir ödeme yapmadığı gibi verdiği hizmetle ilgili olarak kira karşılığı mahsupta hazırlanan bütçe ve bilançolarda görülmemektedir” dedi. 

"7 BÜFE HENÜZ HİÇ KİRA ÖDEMEMİŞ"

   Akıllı bisiklet ve akıllı scooter ihalesini alan ve Düzce’nin çeşitli noktalarına 7 büfe koyan firmadan herhangi bir kira bedeli alınmadığını belirten Kefeli, “İşin ihalede ki niteliği kira olan. 300 adet akıllı bisiklet, 200 adet elektrikli akıllı scooter ve idari şartnameye koyulmayarak teknik şartnamede önümüze çıkan 7 adet büfe ile sosyalleşme alanı adı altında işgal ettikleri kaldırımlar için ihaleyi alan firmanın 2021 yılı için hala daha  hiçbir kira bedeli ödemediği tespit edilmiştir. Bu büfelerden kira değildi cirodan pay üzerinden tahsilat yapıldı ise bunun da Düzceliler tarafından bilinmesi gerekmektedir” dedi.

"KİRA BEDELİNİ ALAMADIĞI YERLERİN ELEKTRİK FATURASINI BELEDİYE ÖDÜYOR"

   Düzce Belediyesi’nin kira tahsil edemediği yerlerde işletmecilerin elektrik faturalarını ödediğini belirten Kefeli, “Bir diğer konu da Belediyeye ait Melen park içinde bulunan Düğün Salonu ve stantlar ile Millet Bahçesindeki kıraathane ve büfelerin elektrik sayaçlarının belediyeye ait olması nedeniyle ödemeler hala belediye tarafından yapılmakta ancak tahsilatları kiracılarından tahsil edilememektedir. Bırakın Belediye’nin kira almasını, Belediye kiraya verdiği yerlerdeki elektrik faturalarını öder hale gelmiştir” dedi.

   Belediye meclisinden kredi talebinde bulanan belediyenin 18 milyon liradan fazla kira alacağı olduğunu belirten Kefeli, “Ekonomik olarak sıkıntıda olduğu için belediye meclisinden defalarca kredi talebinde bulunan Düzce Belediyesinin 2022 yılına devreden toplam kira bedeli alacağı 18.775.551 TL. dir. Bu rakam neden bu güne kadar tahsil edilmemiştir. Sebebi nedir ?” diye sordu. 

   Kiralarını ödeyemeyen Belediye şirketlerinin ekonomik durumlarının kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini belirten Kefeli, “Belediye iştiraki şirketlerin bir yandan sermaye artırımına giderken bir yandan da kiralarını dahi ödemedikleri görülmektedir. O halde sorulacak soru Belediye’ye bağlı bu şirketlerin ekonomik durumlarının nasıl olduğudur. Tüm taleplerimize rağmen neden Belediyeye bağlı şirketlerin Bilançoları kamuoyu ile paylaşılmamaktadır ? Şirketler kar mı yoksa zarar mı etmektedir ? Kiralarını dahi ödememelerinin sebebi faaliyetlerinden veya bir başka sebepten doğan zararlarından mi kaynaklanmaktadır?” dedi.

"YA KAPATIN YA DA PROFESYONEL BİR EKİPLE YÖNETİN"

   İyi parti olarak bu şirketlerin ya kapatılmasını ya da profesyonel bir ekiple yönetilmesini tavsiye ettiklerini belirten Kefeli, “Önerimiz şudur,  Belediye şirketleri, ekonomik olarak bu kiraları ödeyemeyecek kadar kötü durumda ise bir an önce  ya kapatılmalı ya da siyasi müdahaleden veya eş-dost yönetiminden kurtarılıp profesyonel bir ekiple yönetilmelidir. Aksi halde bu şirketler maaş ve huzur hakları ile sadece belli bir kitlenin mutlu edileceği ama külfetin tüm Düzcelilerin sırtına yükleneceği yerler olmaktan öteye geçemeyecektir” dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Hesap sorulur elbet.
    Hesap sorulur elbet.
    7.04.2022 19:06

    Tek bir örnek.. Halkın olanı halka vereceğiz derken.. 15 temuz, " eski lise nin " oradaki, belediyenin çokta güzel işlettiği yeri, bir baktık ki kebapçıya vermişler.. Yerelin akp kalemşorunun yazdığına görede, kimler kimler araya girmiş.. Acaba kira alınıyor mu, elektiriğini kim ödüyor.. Vatandaşın gittiği son park mantıklı kafe oydu.. Ramazan sonrası vatandaşı nerelerde oturtacaklar göreceğiz..