Konuralp ulusal medyada: Dünyayı heyecanlandıran arkeolojik keşif!

Düzce Konuralp'te yer alan Prusias ad Hypium antik kenti, HaberTürk'te Burası Haftasonu programına konu oldu.

Konuralp ulusal medyada: Dünyayı heyecanlandıran arkeolojik keşif!
16.05.2022 - 16:04
Güncelleme 16.05.2022 - 16:21
Haber Merkezi

   Düzce Konuralp'te yer alan Prusias ad Hypium antik kenti, HaberTürk'te Oylum Talu'nun sunduğu Burası Haftasonu programına konu oldu. Antik kentte çalışır halde bulunan 2 bin 300 yıllık drenaj sistemi için "Dünyayı heyecanlandıran arkeolojik keşif" başlığının kullanılması dikkat çekti. 

   Antik kenti değerlendiren arkeolog Nezih Başgelen, şunları söyledi: "Prusias Hypium, Batı Karadeniz'in çok nitelikli bir ören yeri. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde bir Nike heykeli vardır. Anadolu'da bulunmuş en güzel, en görkemli, insanı etkileyen eserlerden biridir."

"ANITSAL ÇEŞMELER OLABİLİR"

   Arkeolojik kazıların devam ettiği antik kentte, çalışır halde bir drenaj sisteminin bulunmasının ardından anıtsal çeşmelerin de bulunabileceğini söyleyen Başgelen, "Düzce'de bugüne kadar oradaki tiyatroyu biliyorduk ya da gittiğimiz vakit müzesinin koleksiyonunda sınırlı eserleri görebiliyorduk. Tiyatro ciddi bir bilimsel çalışmaya konu oldu. Tam yamaçta kurulmuş. Diğer antik tiyatrolarda karşımıza çıkan pek çok karakteristik unsuruyla gün ışığına çıkarken, bir de baktılar sahnenin ortasında koskoca bir drenaj. 

   Belki aşağıda bir Nymphaeum (bir çeşit anıt) da var. Aynı Sagalassos'taki gibi, Efes'teki gibi, Perge'deki gibi, diğer Roma kentlerindeki gibi büyük anıtsal çeşmeler olabilir. Havuzlar olabilir" ifadelerini kullandı. 

"DÜZCE'DEKİ ARKADAŞLARIMIZIN HEYECANLARI ÇOK YERİNDE"

   "O yüzden heyecanları çok yerinde ve de önemli Düzce'deki arkadaşlarımızın. Şüphesiz, Düzce önemli bir arkeolojik kente sahip. Gerçekten Batı Karadeniz'in Efes'i diyebiliriz gelecekte. İstanbul'a da çok yakın. Düşünsenize, İstanbul'dan iki buçuk saatte gidebileceğiniz bir antik Roma tiyatronuz var artık. İstanbulluları Düzce'ye davet edelim. Sanırım belediye de çok ilgili. Oradaki arkeolojik zenginliği toplumla da Türkiye'yle de buluşturmak istiyor."

ÖZLÜ: İLGİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

   Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü ise Twitter hesabında, programdan Konuralp'le ilgili kesiti paylaşarak, "Ciddi çalışmalarımız sonucunda gün yüzüne çıkan, Anadolu’nun en seçkin antik eserlerinden biri olmaya aday ‘Düzce Konuralp Antik Tiyatromuza’ yönelik ilgi her geçen gün artıyor.

   Biz de arkeoloji meraklılarını, seyyahları ve tüm halkımızı; bu muhteşem güzelliği görmeleri için Düzcemize davet ediyoruz" dedi. 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.