Düzce bu özelliğini kullanacak mı? İçinden nehir geçen şehir

İçinden nehir geçen şehir Düzce, bu özelliğini Asar Deresi Projesi’yle ilk kez tamamlama şansı mı yakalayacak? Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, “Biz Düzce’nin çehresini değiştirmeye, Düzce’ye sınıf atlatmaya kararlıyız” diyor.

30.09.2022 - 13:22
Güncelleme 30.09.2022 - 17:36
Özel Haber

   İçinden nehir geçen şehirler hem tarihsel açıdan hem de kültürel açıdan her zaman farklı bir yere sahip olmuştur. Örneğin birçok Avrupa şehri, ticaretini bu nehirler üzerinde temellendirmiş ve bu şehirlerde nehirlerin etkili olduğu bir tür kültür de şekillenmiştir.

   Türkiye'deki nehirler genel olarak, Avrupa nehirleri gibi ticarete uygun değil. Ancak Türkiye'de de nehir çevresinde şekillenen ve kültürel yaşamına suyun akışını dahil eden tıpkı Eskişehir gibi iller mevcut.

   İşte Düzce de Türkiye'de böyle bir olanağa sahip olan nadir illerden biri. Asar Deresi Düzce'nin tam kalbinden geçiyor. Ancak bu dere ne yazık ki uzun yıllardır vatandaşla buluşamadı.

   Asar üzerine yazılıp çizilen ve medyada anlatılan geçmişteki projelerin hepsi de yarım kalmıştı. Ancak bugün, Düzce'yi Asar'la buluşturacak ve belki de şehrin kaderini değiştirecek potansiyele sahip bir projenin temelleri atılıyor.

ÖZLÜ: “DÜZCELİLER BU SUYLA BULUŞAMIYOR”

   Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, bu proje fikrinin ortaya çıkma sürecini şöyle anlatıyor: “Asar Deresi Düzce’nin tam ortasından geçen bir su kaynağıdır. Gerçekten bir şehir için son derece önemli, bir su kaynağının içinden geçmesi. Düzce bu potansiyele sahip. Geçmişte bir sel felaketi olduğundan dolayı Asar Deresi üzerinde bir koruma bandı yapılmış. Ancak yapılan bu koruma bandı Asar Deresi’ni Asar Kanalı’na çevirmiş. Şimdi Asar Kanalı’nın içinden su akıyor ama Düzceliler bu suyla buluşamıyor”.

   Düzce Belediyesi Fen İşleri Müdürü ve Belediye Başkan Yardımcısı Okan Kaltu ise projeyle ilgili “Sayın Belediye Başkanımız Faruk Özlü’nün vizyon projelerinden biri. Geçmiş dönemlerde Asar Deresi’yle ilgili birtakım projeler hep hayata geçiyordu. Ancak gerçekleşmiyordu. Belediye Başkanımızın çok ince, titiz çalışmalarından sonra en son Avrupa’daki şehirlerin bütün köprülerini inceledik” ifadelerini kullanıyor.

   Asar Projesi 3 etaptan oluşuyor. İlk etapta iki adet köprü, restoran, yürüyüş yolu ve yapısal peyzaj yer alacak.

PANDEMİ SÜRECİ PROJEYİ GECİKTİRDİ

   Kaltu, şu anda yapılan etabın en büyük etap olduğunu belirterek, “Bu yaptığımız etap en büyük, köprülü olan etap. Kendini de gösterecek olan proje. Aşağı yukarı 40 metre uzunluğunda ve 16 metre yüksekliğinde, her biri 9 metre yürüyüş yoluna sahip 2 tane köprüden oluşuyor. Bu köprülerin içinde 80 metre kapalı alan, aynı zamanda dışarda da olmak üzere 250 metrekareye yakın restoranlarımız var. Ayrıca yürüyüş ve bisiklet yollarımız var. 2 bin 300 metre bitkisel, 6 bin 500 metrekare de yapısal peyzaj bulunmakta” şeklinde konuşuyor.

   Başkan Özlü, ise projenin merkezinin ilk etapta yer aldığını vurguluyor: “Asar Deresi Projemiz Gösterişli Otel’den platoya kadar olan kısmı kapsıyor. Üç etaplı bir proje. Projenin merkezi eski balık pazarının olduğu yer. Bu projeyi yapmak için öncelikle bir proje yarışması açmıştık. Fakat maalesef pandemi süreci başladığı zamanlarda projeye katılım olmadı. Mimarlarımız Düzce’ye gelmekten imtina etti.

   Burası projenin merkez kısmı. Burada iki adet köprü var. Bunlar estetiği olan köprüler. Bunların boyu 54 metredir. Burada yaklaşık 30’dan fazla fore kazık çakıp köprüleri onların üzerine oturtacağız. Köprüler çelik köprü. Biz özgün yapmaya çalıştık. Ama biliyorsunuz mimarlar birbirlerinden esinlenebilirler. Hiçbir ülkedeki bir köprüyü, projeyi örnek almadık. Mimarların birbirlerinden esinlenmiş olmaları mümkündür”.

DERE DİZ BOYUNA GELECEK

   “Köprü modeli üzerinde çok çalıştık. Gayet şık ve estetik. Düzce’ye değer katacak olan bir köprüdür. Asar Deresi’ni ben çok önemsiyorum. Çünkü Düzce’ye sınıf atlatacak bir projedir

   Burada bir restoran olacak. İki tane çelik köprü olacak. Üzerlerinde insanlar sabah kahvaltısı, akşam yemeği yiyip, çay, kahve içebilecekler. Suyla insanları buluşturacağız. Dereyi diz boyuna kadar şişireceğiz. İnsanlar yazın derenin içerisine masa atıp, ayaklarını suyun içine sokup burada yemek yiyebilecekler, dinlenebilecekler”.

İHALE SÜRECİNDE NELER OLDU?

   Asar Deresi Projesi’nin ihale ve projelendirme sürecinde çeşitli engellerle karşılaşılmış. Başkan Özlü, bu süreci şöyle özetliyor: “Biz sonra projeyi değiştirerek 3 firmadan teklif istedik. Bu üç firmadan biri çekildi. İki firmayla görüştük. Bunlardan biri projeyi üstlendi. Projeyi üstlenen firma, İstanbul Caddesi ve Düzce’nin Kent Estetiği projesini yapan firma. Projelendirme aşaması yaklaşık 20 ay sürdü. Bu arada Asar Deresi’ni Devlet Su İşleri’nden belediyeye devraldık. Bakım hizmetleri Düzce Belediyesi’ne ait.

   Daha sonra ihalemizi yaptık. İhaleyi de yaklaşık 3 defa tekrar ettik. Önce fiyatlar çok oynadığı için katılan olmadı. En son projeyi BELTAŞ üstlendi. BELTAŞ firması Düzce’deki belediyelerin hissedar olduğu bir firma. BELTAŞ kâr etse Düzce Belediyesi’ne geliyor, zarar etse zararı Düzce Belediyesi’ne geliyor. Dolayısıyla BELTAŞ ve Düzce Belediyesi arasında esasında hiçbir fark yoktur.

   Biz buradaki birtakım faaliyetleri yer tesliminden önce üstlendik. Örneğin elektrik hatlarının aşağı indirilmesi gibi. Bu süreçteki hafriyatı Düzce Belediyesi üstlendi. Çünkü elektrik hatlarını aşağı indirmek proje kapsamı dışındadır. Sedaş şirketine çok teşekkür ediyoruz. Buranın yaklaşık 5-6 milyon yatırım maliyetini üstlendi”.

SEL RİSKİ İÇİN HESAPLAMALAR YAPILDI MI?

   Asar Deresi deyince akla gelen bir diğer husus ise taşkın riski. Peki Asar Deresi Projesi’nde bu riske karşı planlama yapıldı mı?

   Başkan Özlü, bu konuyla ilgili olarak derenin 100 yıllık debi haritasının çıkarıldığını anlatıyor: “Bu projeyi yaparken Asar Deresi’nin geçmiş 100 yıldaki debi hesaplarına baktık ve simülasyonlarını yaptık taşkın riskine karşı. Bütün bu hesaplar yapıldı, her şey gözden geçirildi. En son köprülerin statik hesaplarını İstanbul Teknik Üniversitesi’nden hocalarımız kontrol ettiler ve projemizi tamamladık”.

   Kaltu ise, son yaşanan sel felaketinde su seviyesinin projeyi etkileyecek noktalara ulaşmadığını belirterek, “Bizim yapacağımız proje alanlarında, en son yaşadığımız selde su o seviyelere çıkmadı. Bakan bey şöyle dedi: “Biz bu projeye başlayalım. Ondan sonra eğer yapacağımız alanlarda bir şey olacağına kanaat getirirsek projede revizyona gideriz” dedi. Ama en son selde derenin o seviyeye çıktığını görmedik. Zaten iki taraftaki köprünün de ayakları sabit değil, asma olduğundan dere devamlı akıyor. Şakuş köprüsünün altında iki tane eski köprünün ayağından 20-25 santimlik bir yükselti var, DSİ zamanından kalma. Oraya bir takılma oluyor yalnızca. O da bir tıkanma gibi değil. Onu da temizleyerek, tıraşlamasını yapacağız.

   Güvenlik açısından bütün hesaplamaları yapıldı. Bunlar 100 senelik, 500 senelik hesaplara göre yapılan projeler. DSİ’den alınmış raporlara göre yapılan projeler. Yani bir sıkıntı olacağını zannetmiyoruz” ifadelerini kullanıyor.

BİRİNCİ ETABI BİTİRME HEDEFİ 5-6 AY

   Asar Deresi Projesi’nin yanı sıra film platosunun olduğu bölüme 23 Nisan Parkı yapılacak ve projeye entegre edilecek. Projenin ilk etabı için 5-6 ay, tamamı içinse 12 aylık bir sürenin hesaplandığı belirtiliyor.

   Kaltu, ilk etapla ilgili şunları söylüyor: “Asar’ın ihaledeki süresi 450 gün. Ama bizim hedefimiz birinci etabı 5-6 ay gibi bir sürede bitirmek. En büyük dediğim etap burası. Şu andaki çalışmalarda belediyenin olduğu kısma geçtiğimizde trafikte biraz sıkıntı yaşanacağını düşünüyoruz. Ama onun çalışmasını da yaptık. Tek şerit olsa bile trafiği akıtacağız. Hedefimiz Şubat-Mart gibi ilk etabı bitirmek.

   Biz ilk önce projenin en can alıcı yerinden başladık ki insanlar görsün. Zaten diğer etaplar da bunun aynısı olacağı için esnaf da kendini değiştirecek burada. Yatırımlarımız hızla devam ediyor. Yaptığımız işi en kısa zamanda bitirmeye çalışıyoruz”.

ÖZLÜ: “ADIMLARIMIZI TEMKİNLİ ATAN ZİHNİYETE SAHİBİZ”

   Başkan Özlü ise projenin 12 ayda bitmesinin planlandığını ancak bu tür projelerde süre açısından aksamaların olabildiğini belirtiyor. Bunu şu şekilde anlatıyor Özlü: “Proje yaklaşık 12 ay sürecek. Ama bu projelerde ben süre verdiğim zaman beni eleştiren muhalefet partileri var. Onlara şunu söylemek isterim: Benim verdiğim süreler hedef sürelerdir. Şimdi burada fore kazık çakıyoruz. İlk çakmaya çalıştığımız kazıklarda, 12 metreden sonra çaktığımız kazıktan su alıyoruz, toprak alamıyoruz. Bu projelerimizde teknik olarak ortaya çıkan bazı hususlar var. Onları netleştirmeden ilerleme sağlamıyoruz. Çünkü biz bütün adımlarımızı temkinli bir şekilde atan bir zihniyete sahibiz”.

KALTU, ESKİŞEHİR’DEN ÖRNEK VERDİ

   Projenin Düzce’ye katacaklarına geldiğimizde Kaltu, Eskişehir’i örnek gösteriyor: “Düzce’nin bir İstanbul Caddesi var. Ona alternatif olarak burası orayı geçecek diye düşünüyorum. Çünkü şehrin içinden bir dere geçiyor. Biz bunun hiçbir şekilde nimetinden faydalanmadık. Mesela Eskişehir bunu çok güzel becerdi. Ticarethaneler derenin kenarında oluşmuş, öğrenciler hep dere kenarlarında. Burada da öyle bir yaşam tarzı oluşursa, bizim yaptığımız şeylerle oluşacak. Bir cazibe merkezi oluşturmamız gerekiyor ki vatandaşlar da oraya yatırımlarını getirsinler. Ben zamanla değişeceğini düşünüyorum”.

ÖZLÜ: “DÜZCE BİR DÖNÜŞÜM GEÇİRİYOR”

   Başkan Özlü ise yalnızca bu projeyle değil, diğer bütün projelerle birlikte Düzce’nin bir dönüşüm geçirdiğini vurguluyor: “Gerçekten Düzce’de bir büyük transformasyon gerçekleştiriyoruz. İtfaiye binamızı taşıdık, araçlarımızı yeniledik, çöp tesisi kurduk, merkezdeki parkları yeniledik. Bugüne kadar çok sayıda projemizi bitirdik. Muhteşem bir hayvan konuk evi inşa ettik. En az 10 projemiz tamamlandı. Diğerleri de devam ediyor. Bunlardan biri Asar Projesi’dir. İnşallah Asar Deresi Projesi’nin birinci etabını kısa süre içerisinde tamamlayacağız”.

“DÜZCE’YE SINIF ATLATACAK”

   “Burası bittiği zaman Düzce’ye sınıf atlatacak” diye devam ediyor Özlü: “Düzce’ye çok büyük bir değer katacak. Düzce, başka illerde gördüğümüz örneklerden daha muhteşem, daha yeni bir proje olacak. İnsanlar suyla tanışacak. Asar Deresi şehrin ortasından geçiyor. Bugüne kadar bütün siyasilerimiz Asar Deresi için fotoğraf verip, taahhütte bulundular. Bir şey olmadı. Biz başlattık ve bitireceğiz. Diğer projelerimizde olduğu gibi. Burası bittiği zaman göreceksiniz ki Düzce büyük bir değer kazanmış olacak. Biz Düzce’nin çehresini değiştirmeye, Düzce’ye sınıf atlatmaya kararlıyız”.

   Haber: Yiğit Batu Maradit

   Kamera: Berke Bartu Karaçayır

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar