BASIN BAYRAMI GEZ GÖR İLE KUTLANDI

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla KGK Düzce Temsilcisi Fatih Melih Maradit ve Düzce’de görev yapan ulusal, yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Başkan Özlü’nün ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte Düzce Belediyesi imkanları ile hazırlanan Gez Gör Otobüsü ilk kez görücüye çıkarak şehir turunu basın mensupları ile yaptı.

25.07.2023 - 14:32
Haber Merkezi

   24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Küresel Gazeteciler Konseyi Düzce İl Temsilcisi Fatih Melih Maradit ve basın organlarının temsilcilerini ağırladı. 

   Belediye önünde buluşma ile başlayan etkinlikte Düzce Belediyesi imkanları ile hazırlanan Gez Gör Otobüsü ilk seferinde basın mensuplarını ağırladı. Başkan Özlü’nün de eşlik ettiği şehir turu gazetecilerin yoğun katılımı ile Konuralp’ten başladı. Konuralp Gazi Türbesi ve Antik Kent’te rehberler eşliğinde kısa gezi yapan gazeteciler, daha sonra Başkan Özlü ile birlikte Aydınpınar Sosyal Tesislerine hareket etti.

   Burada şelale gezisi ve kısa doğa yürüyüşü yapan heyet daha sonra mangal partisinde buluştu. Sohbet ortamında geçen yemek sırasında da Başkan Özlü, konuklar ile tek tek ilgilendi.

“TANITIMDA SİZLER ÇOK ÖZEL VE ÖNEMLİSİNİZ”

   Yemek sonunda açıklamalarda bulunan Başkan Özlü, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı farklı bir konsept ile kutlamak amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini kaydederek sözlerine şöyle başladı: “Bu yıl farklı bir şey yapmak istedik. Esasen sizlerle çalışmak istememizin bir sebebi; Düzce’nin tanıtımı içindir. Düzce’mizi tanıtmak hepimizin görevi, aslında bu görev en çok sizlerin görevidir. Biz de size bu konuda destek sağlamak sizleri desteklemek görevi düşüyor. Düzce’de her şey var; Türkiye’nin her tarafını görmüş, dünyada da görmediği çok az yer olan bir kardeşiniz, ağabeyiniz olarak söylüyorum. İddia ile söylüyorum ki Düzce muhteşem bir yer. Bu şehrin tanıtıma ihtiyacı var. Sapanca ve Bolu arasında keşfedilmemiş bir yer. Bugün vesilesi ile Düzce’nin tanıtımını birinci iş olarak kendimize vazife edindik.

   “Bunun için 3 şey yapmak istiyoruz; önce Düzcelilere Düzce’yi tanıtmak istiyoruz. Bakın bu şehirde 405 bin kişi yaşıyor. Önemli bir kısmı Düzce’yi tanımıyor, bilmiyor. Konuralp Müzesi’ni gezmeyen çok Düzceli var. Sizden ricam; buraları tanıtın, programlar yapın. Sarıkaya Mağarası, Antik kent kazıları, Rafting, Şelaleler… Yaylalarımız var çok güzel. Buraları tanıtmak için sizin çalışmanıza ihtiyacımız var. Gelin deyin ki; biz burada bir program yapacağız, her türlü desteğe hazırız. İhtiyacımız var; biz haftada 10 bin kişi buraya gelsin istiyoruz. İnsanlar Düzce’ye gelirse Düzce değer kazanır. Konuralp’te kazı yaptık, kimse gelmiyor. Kervan gelmez, kuş konmaz. Arkadaşlar, hiç kıymeti yok. Siz yazıp çizerseniz, sosyal medyadan paylaşırsanız, buraya insan gelir.”

GEZ GÖR OTOBÜSÜNÜ ANLATTI

   Düzce Belediyesi imkanları ile restore edilerek yarı açık gezi aracı haline getirilen otobüs hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Özlü, İstanbul’daki şehir turu yapan otobüs ile aynı misyonda hareket edeceğini ifade ederek şöyle konuştu: “Bu tanıtım faaliyetlerinin en temel aşaması olarak geçen yıl bir otobüs hazırladık. Otobüsü daha büyük düşündük ancak, bizim doğal güzelliklerimizin yolları dar. Buraya daha kompakt bir araç gerekiyordu. Otobüsü hazırlarken hazır almayı düşündük ancak yoktu. Normal araç alarak biz hazırladık. Programımız şöyle; İstanbul’daki City Sightseeing otobüsünü düşünün, bu otobüsün Düzce’mize ölçeklendirilmiş halidir. Bununla işe başladık. Bu otobüs her gün belediye önünden kalkacak şehrin kuzeyi ve güneyi olmak üzere hazırladığımız güzergahlarda belirlediğimiz iki rotada turlar yapacak. Diğer gezilerimiz, derneklerimize olacak. Kura sistemi ile yapacağız bu işi de. Daha sonra ulusal turların Düzce’ye gelmesini sağlayacağız. Beltur şirketimiz, ulusal turların buraya gelmesini sağlayacak şirketimizdir. Biliyorsunuz biz gastronomiye de önem veriyoruz. Şehrimizin çok zengin bir mutfağı var. Tanıtım bir bütündür, her konuda sizlerden destek istiyoruz.

DÜZCE’DE NE VARSA, BU OTOBÜSÜN GÜZERGAHINDA

   Düzce’de yaşayan herkese bu şehrin her noktasını göstermek amacıyla hazırlanan Gez Gör Otobüsü’nün güzergahından söz eden Başkan Özlü “otobüsün güzergahı ile ilgili sizi bilgilendirmek isterim; Güzeldere, Samandere, Aydınpınar, Efteni, Fakıllı Mağarası, Sarıkaya Mağarası, Akçakoca, Tarihi Yukarı Mahalle, Yöresel Pazar, Ceneviz Kalesi ve daha birçok turistik değerlerimizin tanınmasını sağlayacak. Bir arkadaşımız otobüs yolda kalacak dedi ama öyle bir sıkıntı yok. Kullanan arkadaşın acemiliğinden kaynaklanan geçici bir durum oldu.  Velev ki bir sıkıntı olsa da bizim gücümüz onu bir günde değiştirmeye yeter. Bunlar sorun değil. Espri yapmıştı ama gördüğünüz gibi aracımız burada. Biz kaynaklarımızı kontrollü harcıyoruz. Uzun yol gitmiyoruz sonuçta, istersek sıfırını da alırız gücümüz var ama buna gerek yok” diye konuştu.

ÖZLÜ: “DÜNYA DÜZCE GÜNLERİ SPONSORLARLA DÜZENLENİYOR”

   Toplantının bir diğer sürprizi ise 1-8 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Dünya Düzce Günleri oldu. Başkan Özlü, Düzce’nin tanıtımı konusunda büyük önem atfettiği Dünya Düzce Günleri hakkında açıklamalarda bulunarak konserlerin sponsorlar aracılığıyla yapıldığını belirtti. Başkan Özlü açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “ilkini geçen yıl yapmıştık, adına da Dünya Düzce Günleri dedik. Festival, şenlik demedik, Türkiye’de her yerde yapılıyor. Biz burada bir mesaj vermek istiyoruz. Düzce’yi Türkiye gündemine taşımak istiyoruz. Dünyaya duyurmak istiyoruz. Neden bunu yapıyoruz? Düzce’nin gelişmesinde kendi iç dinamikleri yeterli değil. Dışarıdan insan gelmesi lazım. Biliyoruz ki; Türkiye’nin her yerinde Düzceli var. Biz istiyoruz ki; Düzceliler şehirlerine aidiyetlerini kaybetmesinler. Dolayısıyla adına Dünya Düzce Günleri dedik. Çünkü aslında biz Düzce’yi Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak istiyoruz. Bazıları yazıp çiziyor, bundan dünyanın haberi var mı diye. Olacak, herkesin haberi olacak. Zaten o yüzden yapıyoruz. Bizim plakamız 81. Tarihimizde 8‘inci ayın 1’i olarak düşünüp bir bağ kurmak istedik. Yaz ayları yağmurun en az ihtimal olması. Her yıl bunu yapacağız. Sadece konser değil, burada çok sayıda etkinlik olacak. İlerleyen zamanlarda konferanslar, sempozyumlar, önemli yazarların ziyaretleri, anmalar hepsi olacak. Bakın biz bu konserleri, her birini sponsorlarla yapıyoruz. Her sanatçının sponsoru var. Her şeyin başlangıcında eksik, kusur olur ancak biz bunları giderebiliriz. Tanıtım noktasında önem verdiğimiz bu güzel organizasyonumuzda siz değerli basın mensubu arkadaşlarımızı da görmek istiyoruz” dedi.

   Kültür İşleri Müdürü Burçin Sarıcan, Dünya Düzce Günleri konser serisi ve süreç boyunca Anıtpark Meydanı’nda yapılacak etkinliklerin detaylarını basın mensupları ile paylaştı.

   Organizasyon, davetlilerin Başkan Özlü’ye teşekkürü, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla hazırlanan hediyelerin takdimi ile sona erdi.

Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar