BAŞKAN ÖZLÜ FEDERASYON TEMSİLCİLERİNİ AĞIRLADI!

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü Abhaz ve Kafkas Dernekleri temsilcileri ile biraraya geldi. Düzce'de yaşayan her bir vatandaşımız, köken ve mezhep ayrımı yapmaksızın bizim kardeşimizdir" diyen Başkan Özlü'ye Abhaz ve Kafkas Derneklerinin temsilcileri teşekkür etti.

BAŞKAN ÖZLÜ FEDERASYON TEMSİLCİLERİNİ AĞIRLADI!
9.12.2021 - 15:43
Haber Merkezi

   Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü makamında Abhaz Dernekleri Federasyonu (ABHAZFED) Başkanı Murat Gümüş ile Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Başkanı Prof. Dr. Ümit Dinçer'in yaptığı istişareler sonucunda, Düzce ABHAZ Kültür Derneği Başkanı İlhan Kıymet, Düzce ADİGE Kültür Derneği Başkanı Murat Seyok ile biraraya geldi. 

YANLIŞ ANLAMA ORTADAN KALKTI

   Başkan Özlü'nün ev sahipliğinde samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaret sohbet havasında geçti. Ziyaret esnasında bir televizyon programında Kafkas ve Balkan kökenli vatandaşların Düzce'ye yerleşme süreçlerini anlatırken sarf ettiği kelimelere de açıklık getiren Başkan Özlü; "Düzce için yoğun bir tempoda çalışmaya devam ediyoruz. Sadece proje üretip bırakmıyor, bunların ilerleyiş süreçlerini de gece gündüz demeden sahada takip ediyoruz. Tüm bunları yaparken yerel ve ulusal medyada da hem Düzcemizi hem de projelerimizi tanıtmak için çaba sarf ediyoruz. Bu yoğun temponun arasında geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında verdiğimiz röportajda Düzce’de yaşayan hemşehrilerimizin büyük bir kısmının Osmanlı'nın son dönemlerinde ve Cumhuriyetimizin ilk yıllarında göç yoluyla geldiklerini anlatmak istedik.  Konuşmam esnasında hassasiyet oluşturan "kaçma" vurgusunun yanlış anlaşılması bizleri de ziyadesiyle üzdü. Orada esasen "zorla göç ettirme, zulüm görme ve sürgün edilme" şeklindeki gerçeğin halkımıza anlatılması adına kullandım. Başka anlamlar yüklenmemesini, hassasiyetle istirham ediyorum. Düzce kardeşliğin ve hoşgörünün örnek şehridir. Bunu Düzce’mizin zenginliği olarak görüyoruz. Düzce’de yaşayan her bir insan, kökeni ve mezhebi ne olursa benim kardeşimdir. " şeklinde konuştu. 

DERNEK TEMSİLCİLERİNDEN BAŞKAN ÖZLÜ'YE TEŞEKKÜR

   Başkan Özlü'nün açıklamaları sonrasında,  Abhaz ve Kafkas Kültür Dernekleri, "Sayın Başkan Faruk Özlü'nün göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı Diasporamız adına kendisine teşekkür ediyoruz." şeklinde açıklamada bulundular.