12. YÖREX FUARI SONA ERDİ

TOBB ve Antalya Ticaret Borası’nın ev sahipliğinde bu yıl 12’ncisi düzenlenen Antalya ANFAŞ Fuar Merkezi YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi, Düzce TSO ve Düzceli iş insanlarının katkıları ile Düzce iki farklı stantta ziyaretçilerini ağırladı. Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi, girişimci ve gastronomi uzmanlarının ziyaret ettiği fuarda Düzce’ye özgü lezzetler büyük beğeni aldı.

12. YÖREX FUARI SONA ERDİ
6.11.2023 - 15:24
Haber Merkezi

   Bu yıl 12’nci kez düzenlenen ve ülke çapında en büyük yöresel ürünler fuarı olarak bilinen YÖREX, Türkiye’nin yedi bölgesinden 500’den fazla katılımcı ile 2 Kasım’da ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Antalya ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılış gününde Düzce Valisi Selçuk Aslan, Antalya Valisi Hulusi Şahin, Isparta Valisi Aydın Baruş, Burdur Valisi Türker Öksüz, Çorum Valisi Zülkif Dağlı, Bilecik Valisi Şefik Aygöl ve çeşitli kurumların temsilcileri katıldı. Fuarın açılış kurdelesini TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve protokol üyeleri kesti. Daha sonra stantların arasında gezerek yöresel ürünleri inceleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile fuarın ev sahibi ATB Başkanı Ali Çandır BAKAB standında yer alan Düzce Belediyesi standını ziyaret ederek en dikkat çekici standın burası olduğunu belirtti.

BAŞKAN YARDIMCILARI KOCAMAN VE GÜNDEN İLE BELTUR MÜDÜRÜ YILMAZ TEMSİL ETTİ

   Düzce Belediyesi standını ziyaret eden konuklara ev sahipliği yapan Düzce Belediye Başkan Yardımcıları Oya Kocaman ve Hasan Günden ile Beltur Genel Müdürü Erdem Yılmaz, Türkiye’nin dört bir yanından gelen yöresel ürün meraklılarına yakın ilgi göstererek Düzce hakkında bilgiler verdi. Beltur Genel Müdürü Yılmaz yaptığı açıklamada “bu yıl fuarda diğer kurumlarımızın da destekleri ile iki farklı stant hazırladık. Düzce’mizi en iyi şekilde temsil etmek için bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Düzce gastronomideki zenginliğini burada bir kez daha kanıtlayacak. Beltur bünyesinde üretimini yaptığımız doğal ve yöresel ürünler, ziyaretçilerden büyük beğeni aldı.Bu bizi çok mutlu etti. Başkanımız Dr. Faruk Özlü’yü en iyi şekilde temsil ettik. Fuarda emeği geçen arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

DÜZCELİ KURUMLARDAN ÖRNEK İŞ BİRLİĞİ

   Fuarda iki farklı stantta yer alan Düzce, Hall 2’de bulunan Düzce Valiliği ile TSO işbirliği ile hazırlanan stantta coğrafi işaretli yöresel ürünleri tanıtırken BAKAB standında yer alan Düzce Belediyesi Beltur noktasında Düzce fındığından ıhlamuruna, pirincinden, bal kabağı ve kestanesine kadar Düzce’ye özgü lezzetler ziyaretçilere tek tek anlatıldı. Kurumların iş birliği ile yürütülen tanıtım çalışmasında Düzce Belediyesi Kültür Yayınları olan kitaplar da hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından ilgi gördü. En beğenilen kitap ise Düzce Yemekleri adlı gastronomi kitabı oldu.

TARİHİ KONURALP PİLAVI VE PİRİNCİNE YOĞUN İLGİ

   Fuarın üçüncü günü haftasonu olması nedeniyle yoğun ziyaretçi akınına sahne olurken Düzce Belediyesi Beltur standında ikram edilen Tarihi Yufkalı Konuralp Pilavı tadım yapan ziyaretçilerden tam not aldı. Kırmızı et yemediğini belirten bir ziyaretçi “Konuralp Pilavı’nı ilk kez burada denedim. Hayatımda yediğim en lezzetli pilavdı. Ben kırmızı et tüketmiyorum ancak bunun içinde olduğunu görünce tadına bayıldım. Standınız da bu fuar içinde en beğendiğim yer oldu. Şimdi siyah pirinç ve Konuralp pirinci satın alıp evde yapmayı deneyeceğim” dedi.

BAL KABAĞI, FINDIK, IHLAMUR, KESTANE, KIZILCIK

   Düzceli kadınların orijinal tarifleri ile Beltur çatısı altında Mutfak Sanatları Akademisi’nde üretimi yapılan yerli marmelat ve reçellerin ikram edildiği stantta tadım yapan her iki kişiden biri Düzce’nin yerel lezzetlerinin unutulmayacak bir tat olduğunu belirterek beğendikleri yöresel ürünlerden satın aldı. Fuarın son gününe kadar yoğunluğun yaşandığı yöresel lezzetler fuarında Düzce unutulmaz lezzetleri ile damaklarda iz bıraktı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar