3 Mayıs Dünya ASTIM günü ve Düzce

  • 3.05.2022

   Astım hastalığının çok sık görülmesi nedeniyle farkındalığının artırılması amacıyla her yıl mayıs ayının ilk salı günü “Dünya Astım Günü” olarak kutlanmaktadır. Dünyada 300 milyon astım hastası olduğu tahmin edilmektedir. 

   Astımlı hastalarda havayolları mikrobik olmayan iltihaplanma nedeniyle aşırı duyarlı olup uyaranlara (alerjenler, hava kirliliği, vb) karşı aşırı yanıt vermektedir. Tetikleyici olarak kabul ettiğimiz alerjenler, enfeksiyonlar, egzersiz, sigara dumanı ve hava kirliliği astım semptomlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

   Şimdiye kadar yazdıklarım bildiğimiz teorik bilgiler idi. Gelelim benim söylemek istediklerime: Tetikleyici ajanlardan biri de kirli havadır. Düzce ilinin önemli sorunlarından biri ‘hava kirliliği’

   Düzce iline taşındıktan sonra; astım şikayetleri artan ya da çocukluktan ergenliğe geçişte kaybolan şikayetleri geri gelen o kadar çok hastam oldu ki! Hava kirliliği sorunu; bireysel sorundan daha çok yönetim aşamasında halledilmesi gereken bir sorun. Bu konu ile ilgili çok yakın zamanda Prof. Dr. Peri Arbak ve Yeşil Düzce Çevre ve Kültür Derneği bir rapor hazırladı. Belediye, valilik birçok yere sundular. Sorunun nedenlerine inilip çözüm arandığı zaman temiz bir ile sahip olmamız hiç de zor değil. 

   Hava kirliliği sorunu umarım yakında halledilir. 

   Başka sorunlarımız da var! Örneğin astım tanısı nasıl konur? O kadar kolay konuyor ki astım tanısı; birçok astım hastası olmayan kişi astım raporları ile geliyor. Lütfen göğüs hastalıkları uzmanı tarafından; sizlere solunum fonksiyon testleri ve akciğer grafisi çekilmeden konulan ‘astım’ tanısını bu tetkiklerin yapıldığı bir merkezde teyit ettiriniz. O kadar önemli mi diyebilirsiniz? Evet çok önemli. Akciğer grafisi astım tanısı koydurmaz, ancak ‘astım’ değilseniz; astım şikayetlerine neden olan akciğer kitlesi tanınızı geciktirebilir.

   Sizlere astım hastalığınızın şiddeti ile ilgili ‘ciddi astım’ gibi; terimleri bir hekimin söyleyebilmesi için solunum fonksiyon testlerinizi mutlaka yapmış olması gerekiyor.

   Tanıdan sonra gelelim tedavideki sorunlara. Bana ‘aşı’ tedavisi başlayın diye gelen hastalarım oluyor. Bu bir üst ihtisas olan ‘alerji bölümü’ doktorlarının görevidir. Devlet sizin aşı tedavinizi zaten ödeyecektir; eğer alerji uzmanı uygun görmüşse. Gerekli durumda ben hastalarımı sevk ediyorum. Alerji testleri profesyonel, güvenirliliği kanıtlanmış testlerle yapılmalı. Yiyecek, ilaç alerjileri gene ‘ alerji merkezi’ nde yapılması gereken tetkiklerdir. Biz göğüs hastalıkları uzmanları; ‘deri prick testi’ adı verilen çevrenizdeki en sık alerjenleri ( akar, polen, kedi, köpek… ) test ediyoruz. Tedavi dünyada standarttır ve iyileşmeyen astım hastası çok nadirdir. Bu yüzden ozonterapi gibi alternatif tedavileri uygulamadan önce lütfen; astım tedaviniz eksiksiz olmuş olsun. Benim şikayetleri geçmeyen hiçbir astım hastam olmadı ve hiçbir hastama alternatif tedavi önermedim. 

  Şeker tadında bayram diliyorum. Ramazan bayramınız kutlu olsun.

Dr. Pınar Yıldız 
Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.