Pandemi için ‘tünelin sonundaki ışık göründü’ diyenlerin yalancısıyım

 • 7.02.2022
 • (2)

   Merhabalar;

   Uzun süredir yazamadım, aslında Omicron varyantının başında yazmayı planlamıştım ama gözlemleyip yazmayı tercih ettim. Gündemde sürekli pandemi vardı ve biz doktorlar hep yazdık, söyledik. Covid-19 virüsü de bunları dinleyip her seferinde farklı bir yüzle karşımıza çıktı.

   Öncelikle söylemek istediğim virüsler çok akıllı canlılardır; ortama olabildiğince adapte olur ve yaşamak için genetiklerini değiştirirler. Yani; İngiliz, delta, omicron varyantları bizi şaşırtmıyor; beklenen durumlar. Virüs de, biz insanlar da yaşamaya çalışıyoruz. Pandeminin doğası gereği bir gün ortak yaşamayı öğreneceğiz. En başından beri geri atmadığımız adım; aşı konusu idi. Çünkü diğer salgınlardan da bildiğimiz bir konu, aşılar sizi korur ve korudu da. Virüsümüzde bunu öğrendi ve aşıdan kaçan varyantını oluşturdu; ‘OMİCRON’ ile karşımıza çıktı. Koruyuculuk % 80’lerden % 35’lere düştü ve hatırlatma dozu ile bu oran %70’lere çıkabiliyor. Yani kısaca şunu söylemek istiyorum ki; Temmuz 2021 de yaptırdığınız hiçbir aşı sizi korumayacak. Lütfen hatırlatma dozlarımız Sağlık Bakanlığı önerileri doğrultusunda yaptıralım.

   Şu an Omicron varyantının pik dönemine geliyoruz, servis ve yoğun bakım yatış sayıları arttı. Hatırlatma dozu olan yatışı olan hastamız olmamakla birlikte en son aşısını Temmuz 2021 ayında yapılan ve yoğun bakım gerektiren hastalarımız olmaktadır.

   Bize söylenen; artık son pik ve Nisan ayından itibaren rahatlayıp, düzenli aşılarla normale yavaş yavaş döneceğiz. Ben de bunu söyleyen bilim adamlarına katılıyorum, virüs bizi şaşırtmazsa. Yazımın başında dediğim gibi bizler varyantların çıkacağını biliyorduk, aslında pandemi doğal seyrinde gidiyor.

   Omicron varyantı boğaz ağrısı ile kendini daha çok belli eden bir varyant. Çünkü boğaza tutunmayı daha çok seviyor, vücut aşı ile virüsü tanımıyorsa akciğerlere diğer varyantlardan daha az oranda olmakla birlikte iniyor ve ölüm oranlarımız diğer varyantlara göre daha düşük.

   Aşı sizleri kesinlikle koruyacaktır. Birkaç yıl sonra demans, otizm yapacağını söyleyen aşı karşıtlarına hekim kimliğim dışında şahsım adına söylemek istediğim; dünyada milyarlarca insana aşı yapıldı ve bu insanlarda demans olacaksa; ben de demans olup bu dönemi aklı başında geçirmek istemiyorum. Bilimin ışığında aydınlanmaya devam edeceğim.

   Tüm Düzce halkına sağlıklı bir hafta diliyorum.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • ulviye dikmen
  ulviye dikmen
  16.02.2022 10:31

  Sevgili Pınar hocam bilimin önerdiğine sonuna kadar katılıyorum bilgilendirmene yüreğine sağlık

 • Peri Arbak
  Peri Arbak
  8.02.2022 19:42

  Noktasına kadar katılıyorum, kalemine sağlık hocam.