Pandemi artık aşısızların pandemisi!

 • 8.11.2021
 • (2)

   Aşı yan etki yapar mı; yapmaz mı diye düşünmeye, tartışmaya devam ederken pandemi süredursun.

   Aşılı kavramını doğru algılamak gerekiyor.

   Şu an için Sağlık Bakanlığı’nın size belirlediği aşıların tümünü olduysanız o zaman ‘aşılı’ olarak değerlendirebilirsiniz kendinizi.

   Tek ‘Sinovac’ aşısı oldum, yeterli diye düşünürseniz; bilin ki biz hekimler sizi aşısız kabul ediyoruz, bize Covid-19 enfeksiyonu ile başvurduğunuzda. Nasıl ki yıllık grip aşıları oluyorsak ve bir yıl önceki grip aşısı sizi bu sene gripten korumayacaksa; 1 yıl öncesi olduğunuz Covid-19 aşısı da sizleri ağır Covid-19 enfeksiyonundan korumayacaktır.

   Pandemi de şu an için en zorlandığımız konu ‘gebe’ olan hastalarımız. Gebeler için aşı olma konusunda yeterli bilgiye sahip olamadığımız için kararı gebeye bırakıyorduk bundan birkaç ay önce. Ancak durum değişti, daha önce gördüğümüz İngiliz varyantı ile gebelerde ciddi bir problem yaşamıyorduk. Şu an hakim olan Delta varyantı ile birlikte gebelerde de artık Covid-19 enfeksiyonu seyretmeye başladı ve artık gebelerde de aşı ile ilgili deneyime sahibiz. Kesinlikle gebelerde aşı olunmasını öneriyoruz.

   Aşı ile ilgili endişelerinizi artık bir kenara bırakın. Çünkü 100 Covid-19 enfeksiyonu olan kişiden 2’si ölüyor. Pıhtı atmasından korkuyorsanız; Covid-19 enfeksiyonu olan her 7 hastadan 1’ine pıhtı atacak.

   54 milyon Biontech aşısı sonrası 35 pıhtı atma vakası bildirilmiş ve hiçbir kanıtlanmış ölüm vakası bildirilmemiş. Bu 35 kişinin pıhtı atma olayı da aşı ile tesadüflük de göstermiş olabilir. Örneğin 54 milyon aşı olmamış kişiyi bir gün gözleyin mutlaka pıhtı atma vakası göreceksinizdir. Çünkü biz göğüs hastalıkları uzmanları pandemi öncesinde de başka nedenlere bağlı olarak pıhtı atma olayını sıkça görüyorduk.

   Pandemi hala devam ediyor; aşı oranlarımızı artırmazsak da devam edecek. Bilin ki aşı olmak sizi Covid-19 virüsünün bulaşmasından değil hastalığı ayaktan geçirmenizi sağlayacak ve biz hekimler sizleri yatırmayacağız. Aşılı olan bireyler de Covid-19 virüsünü aşısızlardan çok daha az almaktadır. Aşı olsak da maske, mesafe, temizlik kurallarına toplum aşılana kadar uymamız gerekecektir.

   Aşı karşıtı olan hekimler dahil herkes için şunu söylemekten çekinmiyorum; şu an hayatını kaybeden gebeler ve onların doğmamış çocukların vebali sizlerindir. Ben gönlüm rahat; tüm hastalarıma aşı olmalarını öneriyorum.  Aşı olmak toplumsal sorumluluktur

   Sağlıklı bir hafta diliyorum

   Dr. Pınar Yıldız

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Dinçer Korkmaz
  Dinçer Korkmaz
  30.11.2021 00:44

  Kafası karışık olanlar için gayet güzel ve de aydınlatıcı bir yazı olmuş Pınar hocam.Tesekkur ederiz.

 • Peri Arbak
  Peri Arbak
  9.11.2021 20:23

  Çok aydınlatıcı, değerli bir yazı bu, Sevgili Pınar hocamı kutlarım