Sinovac mı? Biontech mi?

  • 5.07.2021
  • (1)

  Herkese sağlık bir hafta dileyerek yazıma başlıyorum.

   Aşı şu an gündemimizde en çok konuşulan konu. Hergün bir milyondan fazla kişi aşılanıyor, aşı olan kişi sayımız 50 milyonu geçti, halkımızın % 20 den fazlası ikinci dozunu da tamamladı.

   Benim içim bayram sevinci. Çünkü pandemiden kurtulmanın tek yolu toplum bağışıklığını sağlamak; % 70 i toplumun aşı ya da hastalığı geçirmekle bağışıklanmalı. Tabi ki tercih edilecek olan aşı ile bunu sağlamaktır

   Koronavirus her geçen gün kendini yenilerken aşı karşıtlığı konusuna hiç girmeyeceğim.

   Alfa, beta, delta, delta pro gibi sürekli virüs kendini yenilemekte ve bulaşıcılığı artmakta, bizse hala, “Aşı olalım mı, riskleri nelerdir?” diye konuşuyoruz.  

   Endonezya ve Hindistan’da aşılanma oranı % 5 in altında ve her gün yüzlerce ölüm olmakta. Endonezya’ da günlük vaka sayısı 27 bin, ölüm sayısı 493 iken nüfusunun % 50 sini aşılayan İngiltere’de vaka sayısı 24 bin ve günlük ölüm sayısı 18.

   Aşının önemini umarım bu sayılar size gösterebilmiştir. İngiltere’de hastalık nedeniyle hastaneye yatanların üç de ikisinin de aşısız olduğunu vurgulamak gerekir.

   Sağlık Bakanlığı 3’ncü doz tekrarlama aşısını biz sağlık çalışanları ve 50 yaş üstü halkımıza getirdi. Bu beklediğimiz bir durumdu. Aşı ya da hastalığı geçirme bizleri 3-6 ay koruyacaktı.

   Peki hangi aşıyı olalım?

   Ben kendim, annem ve babam için hemen Biontech aşısını seçtim. Çünkü biliyorum ki delta varyantına % 80 üzerinde etkili.

   Nakil olan ve ağır astımı olan hastalarıma riski öngöremediğim için Sinovac aşısını önerdim ve kalabalık olan yerlere girmemelerini sıkı sıkı tembih ederek.

   Çünkü Düzce’de delta varyantı var ve çok bulaştırıcı. Sinovac aşısının delta varyantına koruyuculuğu ile ilgili kesin bilgiler yok elimizde.

   Sağlık hep sizlerle olsun.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Peri Arbak
    Peri Arbak
    5.07.2021 19:54

    Bionthec olalım, eline kalemine sağlık sayın doktorum

Resmi İlanlar