COVID-19 Enfeksiyonu geçirdim, ama bir sorum var?

  • 10.05.2021

   Bugün itibariyle; 5.031.332 kişi COVID-19 enfeksiyonu geçirdi.

   Biz hekimler için yeni bir süreç daha başladı. Post-Covid sendromu diyorlar artık buna.

   Yani COVID-19 enfeksiyonu sonrası iki hafta geçmesine rağmen şikayetinizin devam etmesi anlamına geliyor.

   “COVID-19 geçirdim ama ya sonra?”, “Hocam benim şikayetlerim ne kadar sürecek?”, “COVID-19 geçireli çok oldu ama hala çok yorgunum”, “Bunlar hiç geçmeyecek mi? Ne zaman geçecek?” gibi sorular sormaya başladınız bile.

   COVID-19 enfeksiyonu konusunda emin olduğum tek bir şey var; hekimlik hayatımın sonuna kadar COVID-19 enfeksiyonu ile uğraşmaya devam edeceğim. Hastaların çok az bir kısmı da olsa; en sık da akciğerde kalıcı hasarlar bırakacak gibi görünüyor.

   Bu sizleri ürkütmesin, çünkü bizler hiç bitmeyen bir endemik hastalık olan Tüberküloz (verem) hastalığından bu duruma alışığız. Polikliniğimize her gelen hastaya “Hiç Tüberküloz geçirdin mi?” sorusuna bir de “Hiç COVID-19 enfeksiyonu geçirdin mi?” sorusunu şimdiden ekledik bile.

   Gelelim bugün ki yazımın sebebine. Tüm dünya gibi biz de COVID-19 enfeksiyonu sonrası geçmeyen şikayetlerinizin nedenini öğrenmeye, araştırmaya çalışıyoruz. Çok yakınlarda hayatımda önemli bir yeri olan; lise İngilizce öğretmenim Sunu hocam ağır bir COVID-19 enfeksiyonu geçirdi, yoğun bakım yatış sürecinde de hiçbir zaman umudunu yitirmedi ve şimdi evinde sevdikleriyle. Hocama ve siz sevgili okurlarıma COVID-19 enfeksiyonu sonrası ne gibi şikayetleriniz olabileceğini anlatmak istiyorum.

   Şikayetleriniz hastalığın şiddetinden bağımsız olarak 4-5 aya kadar uzayabiliyor. Elbette ki ağır geçirenlerde bu ihtimal biraz daha fazla.

   Eğer yoğun bakımda yatmışsanız sizi kurtarmak için verdiğimiz ilaçlar bir miktar halsizliğinizin uzamasına neden olacaktır,  hareketsiz kalmazsanız, ağır olmayan düzenli egzersizlerle bu süreci atlayabilirsiniz. Örneğin benim hocam evde pedal çevirme hareketi yapıyor, kaybettiği bacak kas gücünü kısa süreli hafif egzersizlerle yerine koymaya çalışıyor

   En sık göreceğiniz uzayan bulgularınızı aşağıda sıraladım.

   - Yorgunluk

   - Düşünme veya konsantre olma zorluğu (bazen "beyin sisi" olarak anılır)

   - Baş ağrısı

   - Koku veya tat kaybı

   - Ayakta dururken baş dönmesi

   - Kalp çarpıntısı

   - Göğüs ağrısı

   - Nefes almada güçlük veya nefes darlığı

   - Öksürük

   - Eklem veya kas ağrısı

   - Depresyon veya kaygı

   - Fiziksel veya zihinsel aktivitelerden sonra kötüleşen semptomlar

   - Cilt döküntüleri, saçlarda zayıflama dökülme

   - Gözlerde bulanıklık

   Neler yapabilirsiniz?

   Eğer hastanede yatmışsanız ve baktığımız kan değerlerinde virüsün damar tıkanması yapma ihtimalinizi görmüşsek ya kan sulandırıcı ilaç ya da iğne vermişizdir ve iki hafta sonra kontrole çağırmışızdır, lütfen ihmal etmeyin.

   Zengin beslenin; işlenmiş gıdalardan uzak durun. Bir süre bildiğiniz bir köyden yumurta, süt takviyesi yapabilirsiniz, karbonhidrat yerine protein ağırlıklı beslenin. Meyva ve sebze yemeye devam edin.

   Kaygı seviyenizi kontrol edemiyorsanız mutlaka profesyonel destek alın.

   Nefes darlığı hissediyorsanız, gerekli görürse göğüs hastalıkları sizi pulmoner rehabilitasyona yönlendirecek ya da nefes açıcı ilaçlar yazacaktır. Unutmayın sadece kol, bacak kası değil solunum kaslarınızda zayıflamış olabilir. Bunun içinde doğru solunum egzersizleri yapmanız gerekecek.

   Tat koku alma duyusu 3 aya kadar uzayan hastam oldu, sizinki de geri gelecektir.

   Geçen haftada belirttiğim gibi uyku düzeni çok önemli, en az 8 saat uyumalısınız. Uyuyamıyorsanız bilmediğiniz uyku ilaçlarını kullanmayın, gün içerisinde sizi halsiz bırakabilir, hekiminizden destek isteyin.

   Kaybedilen dikkati, bilişsel düşünme yeteneklerini ve hafızayı yeniden kazanmak için, günlerinizin bir kısmını bulmacalara, hafıza oyunlarına ve sizi daha çok düşündürdüğünüz aktivitelere ayırın.

   Göğüs ağrısı, nefes darlığında artış yada yeni gelişen nefes darlığınız, daha önce olmayan güç kaybınız  oluşursa bu bulgular sizleri acil servise başvurmanızı gerektirecek bulgulardır.

   Eski rutininize dönmek için acele etmeyin, vücudunuz bir virüsle savaştı ve galip geldi, ona yeniden tazelenmek için zaman vermelisiniz.

   Hepinizin bayramını şimdiden kutluyorum. Bayram kutlamalarını sizlerde dijital ortamlarda yapmaya devam edin.

   Sağlıklı bir hafta diliyorum.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar