COVID testim pozitif çıktı ne yapmalıyım?

  • 3.05.2021

   Bir yılı aşkın gündemden hiç düşmeyen COVID-19 enfeksiyonu bir süre daha gündemde kalacağa benziyor. Bu hastalık hepimiz için risk faktörü, çünkü oldukça bulaşıcı ve her yerde bulunabiliyor.

   Gün gelip COVID-19 enfeksiyonu kapımızı çaldığında ne yapmamız, neler yapmamız gerektiğini sizlere klinik deneyimim ile anlatmaya çalışacağım.

   Öncelikle panik olmamak gerekiyor, her yüz hastanın 90’ından fazlası hastalığı grip gibi geçirmekte bu nedenle hafif geçirme ihtimaliniz yüksektir.

   Yaşınız ileri, kronik hastalıklarınız varsa riskiniz bir miktar artmaktadır.

   COVID-19 enfeksiyonu akciğer dışında birçok organı tutabilir ancak bu ihtimal nadirdir. Nörolojik ya da kardiyak tutulum yaptığı zaman ve bu sizde bulgu olarak ortaya çıkarsa zaten acil servise başvurmanız ya da getirilmeniz kaçınılmazdır. Bunu önceden tahmin etmemiz mümkün değildir. Bu şekilde takip ettiğimiz vaka sayısı tek tük, o yüzden bu olasılığı pozitif çıktığınızda düşünmeyin.

   Pozitif çıktığınız andan itibaren filyasyon ekibi size ulaşacak ve ilaçlarınızı evinize getirecektir. Lütfen getirilen ilaçları sorgulamayın ve ilaçlarınızı kullanın. İlaç kullanmanız sakıncalı ise, zaten sizleri uzman hekime yönlendireceklerdir. Hiçbir sağlık çalışanının size zararlı bir ilacı tavsiye etmeyeceğini bilmeniz gerekiyor.

   Endişe etmeden düzenli uykunuzu uyuyun, çünkü düzenli uyku bağışıklık sisteminizi dengeleyecektir.

   Sizlerde evde işlerin doğru gidip gitmediğini anlayabilirsiniz. Hastaneye başvurduğunuzda bizim için sizleri yatırmada en önemli karar verdiğimiz durum vücudunuzdaki oksijen miktarıdır.

   ‘Pulse oksimetre’ cihazı medikallerde satılan, internetten sipariş edebileceğiniz ucuz kullanımı basit bir cihazdır. Orta ve işaret parmağınıza taktığınızda sizlere oksijen miktarı ve kalp atım hızınızı verecektir.

   Bildiğiniz bir akciğer hastalığınız yok ve çok kilolu değilseniz oksijen miktarınızı 95 ve üstünde bir değer gösterecektir. Daha önce göğüs hastalıkları ile ilgili şikayetiniz yok, ve cihazı aldığınız ilk anda düşük çıktıysa dezenfekte ettikten sonra sağlıklı bir yakınınız denesin, eğer onunki de düşükse cihazınız bozuk demektir. Bozuk cihaz olması da sık karşılaştığımız bir durumdur.

   COVID-19 enfeksiyonunda işlerin ters gitmesi genelde 8. Günden sonra başlar. Oksijen değeriniz 95 ve üstü iken, bu değer 93 ve altı değere düşmeye başlarsa lütfen acil pandemi polikliniklerine başvurun. Bu size vereceğim en önemli hayat kurtarıcı tavsiyedir.

   Karantina süreniz 10 gün sonra bitmekle birlikte hastalığın 14. Güne kadar sizi etkileyebileceğini unutmayın ve parmaktan oksijen takibine devam edin.

   Peki vitamin alalım mı ne yapalım?

   Hastalık süresince alacağınız vitaminler sizleri hastalığı yenmek için tek tedavi değil sadece destekleyici tedavi olabilir. Bol bol meyva yiyin, normal gribal enfeksiyonlarda da aynı şeyi yapardık.

   Vitamin alacaksanız eğer; çinko (40 mg) ve C vitamini (günde bir gram ) içeren vitaminler alın.

   Yapılan çalışmalar göstermiş ki; ağır enfeksiyon geçirenlerde D vitamini değeri düşük. D vitaminiz normalse almayın ancak bilmiyorsanız günde 15 damla alabilirsiniz (50 bin ünite olan formundan)

   Lütfen kaygı ve stres yapmayın. Bağışıklığınızı düşürecek en önemli faktör bu olur. Hastalık süresince motivasyonunuzu yüksek tutun.

   Biliyorsunuz elbet ama gene de hatırlatma, karantina altında iken kurallara uyalım, dışarı çıkmayalım, maskesiz kimse ile görüşmeyelim;  pandemiyle savaş uyum gerektirir

   Gelecek hafta COVID-19 enfeksiyonu sonrası neler yapacağınızdan bahsedeceğim.

   Tüm Düzce halkına sağlıklı bir hafta dilerim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar