Pandemiyi bitirmek için önce varlığını kabul edelim!

  • 5.04.2021

   Tüm dünyadaki en çok sorulan soru; Ne zaman bitecek pandemi?

   Bir sorunu çözmek için varlığını kabul edip; çözüm yolları aramak gerekiyor. Ama biz daha baştan kaybediyoruz, “Pandemi yok, söylenenler yalan, komplo teorileri bunlar” diyoruz

   Daha neler neler…

   Son günlerdeki sayılar hepimizi çok üzüyor. 12 yıllık göğüs hastalıkları doktoruyum ve hiçbir arkadaşımı gripten kaybetmedim. Hiçbir zaman servislerim grip hastalarıyla dolup taşmadı. Bir yıl içinde yoğun bakıma verdiğim grip hasta sayısı birkaç hastadır. Ama şuan bunların hepsi oluyor. Ben bu yüzden kabul ediyorum, çünkü pandemiyi yaşıyorum.

   Yaşamayanlar kabul etmekte zorlanıyor. İşlerimize devam ederken de pandemiyi yönetilebiliriz.

   Günlük sayılar açıklanırken önce çok kızdım, neden başaramıyoruz diye, sonra yazmaya karar verdim.

   Türk milleti olarak zor zamanlarımızda; tarihimiz hep birlik ve beraberlik içinde  olduğumuzu yazar. Neden yapamayalım tekrar?

   İşyerimizde sürekli maske takarsak ne kaybederiz, evet benim de nefesim daralıyor ama takıyorum, bazen boğulacak gibi oluyorum ama asla çıkarmıyorum. Dokunduğum her zeminden sonra ellerimi yıkıyorum. Kimse ile yakın oturmuyorum. Ev ziyaretlerine gitmiyorum. İş yerlerimiz olan geçim kaynaklarından vazgeçmeden kurallara uyarak uzak tutabiliriz bu illeti kendimizden…

   Bireysel hobiler edinebiliriz, daha çok doğa daha çok kitap ve kendimizle başbaşa kalabiliriz.

   Boğaz ağrısı, halsizlik, ateş, vücut ağrısı, ishal, öksürük, nefes darlığı gibi bulgularınız olduğunda lütfen acil pandemi polikliniklerinde test yaptırın. “Bende bir şey yoktur, hastanede bana bulaşır” derseniz sevdiklerinize ve kendinize zarar verirsiniz. Maske takın hatta çift maske takın, kıyafetlerinizi hemen çıkarın, ellerinizi hastanede iken sürekli yıkayın. Pandemiyi hastanede hasta tedavi ederek değil, sahada bilinçli davranarak çözeriz.

   Bu yazıyı okuduktan sonra kendinizi sorgulayın birçok yerde dikkat etmediğini düşünenler elbet olacaktır.

   Ramazan ayı yaklaşıyor, iftar davetlerini lütfen yapmayalım, gittiğimiz evin felaketi ya da size gelenler sizin evin felaketi olabilir unutmayalım!!!

   Sevgili Düzce halkı; mavi olmak zor değil yeter ki isteyelim. Tüm Türkiye’ye örnek olalım

   Sağlıklı bir hafta dilerim

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar