Tüberküloz; Verem; İnce Hastalık...

  • 29.03.2021

   Düzce halkına ‘ merhaba’ diyerek yazıma başlıyorum.

   Düzce Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktayım.

   Astım, KOAH, pnömoni, tüberküloz, akciğer kanseri, uyku hastalıkları ve nadir görülen akciğer hastalıkları alanında hizmet vermeye çalışıyorum.

   Sizlerle her hafta pazartesi günü ‘sağlık köşesi’ bölümünde kendi alanımla ilgili bilgilendirme yapmaya çalışacağım. ’24 Mart Dünya Tüberküloz Günü’ olması nedeniyle Tüberküloz yada halk arasında daha çok ‘verem’ adı ile bilinen hastalık bu haftaki bahsedeceğim konum.

TÜBERKÜLOZ; VEREM; İNCE HASTALIK……..

   Tüberküloz hastalığının etkeni “mycobacteriumtuberculosis” ismi verilen bir basildir ve solunum yoluyla bulaşır. Tüberküloz aileden genetik (ırsi) olarak geçmez. Bu çok karıştırılan bir konu; aile içi bulaş olması nedeni ile genetik bir hastalık gibi yanlış bir düşünceye neden olmaktadır halk arasında.  Tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir. İnsanlık tarihi kadar eski olduğu bilinen bu mikrop, hasta kişilerin öksürmesi, hapşırması, konuşması sırasında oluşan damlacıklar içinde havaya atılır. Tüberküloz basilinin içinde bulunduğu bu damlacıkların solunması ile sağlıklı bireyler mikrobu alır.

   Enfekte olan her kişide mutlaka hastalık gelişmez. Alınan basiller kişiyi hastalandırmaksızın vücutta uyur durumda kalır ve vücut direncinin düştüğü bir anda hastalık oluşturur. Direnç düşüren durumlardan en sık toplumumuzda görülen hastalıklarından biri de halk arasında ‘şeker’ hastalığı olarak bilinen ‘diyabet’ hastalığıdır.

   Tüberküloz hastalığı sıklıkla akciğerlerde görüldüğünden belirtilerinin önemli bir kısmı da akciğerlerle ilgilidir. Tüberküloz hastalarının en sık görülen yakınmaları;

   - 2-3 haftadan uzun süren ve tedaviye cevap vermeyen öksürük

   - Balgam çıkarma

   - Balgamında kan görülmesi

   - Ateş

   - Gece terlemesi

   - Yorgunluk, halsizlik

   - Kilo kaybı, İştahsızlık

   - Nefes darlığı

   - Göğüs ve sırt ağrısı

   Bu yakınmalar genellikle hafif başlayıp yavaş ilerlediğinden pek çok hasta doktora başvurmakta gecikmektedir, şikayetler bazen altı ay kadar bile sürebilir.

   Hastanın yakınmaları ve akciğer film bulguları tüberkülozdan şüphelenmeyi sağlar. Tüberküloz tanısı balgamda verem mikrobunun gösterilmesi ile konulur. Bu nedenle şüphe ettiğimiz hastalardan balgam testi isteriz ve bu test genelde en az üç kere istenmektedir.

   Tüberküloz hastalığından korunmanın en etkili yolu bulaştırıcı hastalara hızla tanı konulup uygun tedavinin başlanmasıdır. Bu sayede bulaşma zinciri kırılabilecek ve yeni nesiller tüberküloz mikrobuyla karşılaşmadan yaşayabileceklerdir. Günümüzde kullandığımız ilaçlar çok güçlüdür. Uygun tedaviye başlandıktan 2-3 gün sonra basil sayısı hızla azalır ve 2-3 haftada bulaştırıcılık büyük oranda ortadan kalkar. Bu nedenle hastalara hızlı tanı koyup tedavi başlamak toplumu hastalıktan korumanın en etkili, en hızlı, en kolay ve en ucuz yoludur.

   Kişisel korunmada yıllardan beri bilinen yöntem BCG aşısıdır. BCG aşısı erişkinde gelişecek hastalığı engellemekten çok tüberkülozun ağır seyreden ve ölümcül olabilen formlarına karşı koruma sağlamaktadır.

   Tüberküloz hastasının aynı evde yaşayanlara verem mikrobunu bulaştırma olasılığı yüksektir. Çünkü aynı havayı en uzun süre paylaşmaktadırlar. Bu nedenle, tüberküloz tanısı kesinleşince, bütün aile bireyleri ve hasta ile aynı havayı paylaşan işyeri ya da başka ortamdaki kişiler verem savaşı dispanserinde muayene için çağrılırlar. Buna temaslı muayenesi denilir. Temaslı muayenesi, eğer hastanın yakınlarında da hastalık varsa erkenden tanı koymayı sağlar.

   Tüberküloz utanılacak, saklanılacak bir hastalık değildir. Bundan yaklaşık elli yıl önce, ilaç tedavisi yokken genellikle öldüren, ölmeyenleri de ciddi sakat bırakan bir hastalık olduğu için o dönemlerde korkutan ve utanılan bir hastalık olmuştur. Bugün erken tanı ve doğru tedavi ile hastalar tümüyle iyileşir

   Herkese sağlıklı bir hafta dilerim

   Dr. Pınar Yıldız

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar