Yaz aylarında sağlığımızı korumak için nelere dikkat etmeliyiz, nasıl beslenmeliyiz?

  • 28.06.2021

“ÖNCE SAĞLIK”

   Merhabalar, sevgili dostlar;

   Yaz sıcaklarının şiddetini arttırdığı şu günlerde sağlığımızı koruma adına çok daha dikkatli olmalıyız. Özellikle tatil sezonu ile birlikte hem kendimiz hem de ailemizin sağlığını koruma adına gerekli önlemleri almak zorundayız.

   Özellikle sıcakların aşırı artışı ile birlikte en önemli sorun sıvı ve vücudumuzdan terleme ile kaybettiğimiz mineral kayıplarıdır.  Bu kayıplar sonucunda tansiyon düşüklükleri ile birlikte böbrek fonksiyonlarında azalma, beyin fonksiyonlarında azalma, konsantrasyon eksiklikleri gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Öncelikle bu durumun ortaya çıkmaması için sıvı alımını artırmak gerekmektedir. Günlük su tüketimi yaz mevsimde 2-3 litre arasında olmalıdır. Özellikle bu havalarda çalışan ve aşırı terleyen kişilerde ise bu oran 4 litreye kadar artırılabilir. Sıvı ihtiyacımız asla asitli içeceklerle karşılama yoluna gitmememleyiz. Asitli içecekler yerine su, ayran, maden suyu, çay gibi daha sağlıklı sıvı kayıplarına yönelmeliyiz. Her öğün öncesi ve sonrası mutlaka bir bardak su içmeyi unutmamalıyız.

   Diyabet hastaları her mevsimde olduğu gibi yazın da çok dikkatli olmalılar. Diyabet hastaları, beslenmelerine dikkat etmezler ve ilaçlarını aksatırlarsa kan şekeri yüksekliği ile birlikte çok ciddi sıvı kayıpları ortaya çıkabilir. Akut böbrek yetmezliği ve şeker komaları ile karşı karşıya kalabilirler. Bu dönemde diyabet hastaları sıvı alımlarını artırmaları ve yakın kan şekeri kontrolleri yapmaları gerekmektedir. Uzun dönem diyabeti olan hastalarda ayaklarında uyuşma ve his kaybı ile giden duyusal nöropati olabileceğinden tatilde veya köyde veya çalıştıkları yerlerde mutlaka ayaklarını koruyucu şekilde ayakkabı giymelerini öneriyorum. Özellikle sahillerde sıcak kumlara ayak yalın basmaları veya ayaklarını korumadan denizde yürümeleri sonrasında yaklarına batacak çivi, kum ve çakıl gibi yabancı maddeleri ciddi diyabeti enfeksiyonları başlatabilmektedir.  Bu durumun oluşmaması için çok dikkatli olunmalıdır.

   Hipertansiyon ve kalp hastaları sıcağın çok hissedildiği 11-16 saatleri arsında güneşe çıkmaları durumunda önemli rahatsızlıklara yol açabilecek klinik durumlarla karşılaşabilirler. Bu hastalıkları olan kişiler dışarı çıktıklarında mutlaka güneşten koruyucu şapka, şemsiye gibi direk güneşe teması engelleyici giysiler kullanmaları uygun olacaktır.

   Bu genel tedbirleri anlattıktan sonra, yaz aylarında nasıl beslenilmesi gerektiği ile ilgili önerilerime geçmek istiyorum.

   Öncelikle sıvı alımı arttırılmalı, günde 12 bardak su içilmelidir.

   Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

   Aşırı yağlı ve kızartılmış gıdalardan uzak durulmalıdır.

   Meyve suyu yerine taze meyvelerden bol tüketilmelidir.

   Özellikle tatilde sınırsız beslenme imkanlarının olduğu otellerde kalmamayı tercih edilmelidir.

   Özellikle obezite ile mücadele eden ve kış boyunca zorlukla verdiğimiz kiloları hızla geri almamak adına, aşırı yağlı, yüksek karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durulmadır.

   Salata ve yeşillikler bol tüketilmelidir.

   Kremalı ve aşırı soslu gıdalardan uzak durulmalıdır.

   Özellikle hastalıkları olanlar tatil öncesi beslenme uzmanı veya endokrinoloji uzmanı ile görüşerek beslenme konusunda öneri ve tavsiyeleri alınmalıdır.

   Sağlıklı günler, iyi tatiller diliyorum.

   Doç. Dr. Yusuf AYDIN

   Email: [email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.