Saç dökülmesinin sebebi hormon hastalıkları olabilir mi?

  • 27.01.2021
  • Abone ol

“ÖNCE SAĞLIK”

   Saç dökülmesi kadınlarda oldukça sık rastlanılan sorunlardan biridir. Çoğu zaman fizyolojik olarak değerlendirilir. Ancak dökülen saç her gün 100’den fazla ise veya saç kuru iken elimizle tutuğumuzda 5 den fazla saç geliyorsa bir sorun var demektir. Mutlaka hormonal ve biyokimyasal incelemeler yapılmalıdır.

   Saç dökülmesinin birçok sebebi olabilir. Bu makalede endokrinolojik ve iç hastalıkları açısından solabilecek sorunları ve çözümlerini anlatmaya çalışacağım.

   Tiroid hastalıklarında çok sık saç dökülmesi karşılaşılan bir sorundur. Hem hipotiroidi yani tiroid bezin az çalışması, hem de çok çalışması hipetiroidi durumunda saç dökülmesi çok sık karşılaşılan bir yakınmadır. Bu yüzden saç dökülmesi olan her hastada TSH, serbest T4, T3 ve tiroid otoantikorlarına bakılarak tanı konulmalıdır. Tanı konulup tedavi başlandıktan sonra saç dökülmesinin düzelmesi zaman almaktadır. Hastalarımız tedavi başlar başlamaz hemen saç dökülmesinde azalma beklemektedirler. Ancak tiroid testleri normale geldikten sonra bu şikayetlerinde azalma olmaya başlamaktadır.

   Kansızlık, özellikle demir eksikliği olan kişilerde saç dökülmesi oldukça fazla izlenmektedir. Demir eksikliği birçok sebebe bağlı olarak çıkabilir. Genç kadınlarda mens kanamaları en önemli demir eksikliği sebebidir. İkincisi çok sıkı diyet sebebi ile yeterli demirin alınamamasıdır. Ayrıca beslenme bozukluklarında da demir eksikliği çok sık görülür. Saç dökülmesi olanlarda ille de demir eksikliğine bağlı anemi yani kansızlık olması gerekmemektedir. Özellikle depo demirleri düşünce de saç dökülmesi olmaktadır. Ferritin depo demirlerini gösteren en önemli parametredir. Özellikle saç dökülmesi ve açıklanamayan halsizliği olanlarda ferritin düşük ise bu durum düzeltilince saç dökülmesi azalacaktır.

   Vitamin ve mineral eksiklikleri, biotin, B12, vitamin D, çinko eksikliğinde de saç dökülmeleri çok fazla gözlenebilmektedir. Özellikle sıkı diyet yapan kişilerde bu vitamin eksiklikleri gözlenebilmektedir.  Bu yüzden saç dökülmesi olanlarda bu vitaminler ölçülmesi ve eksik olanlar tamamlanmalıdır.

   Polikistikover sendromu olan hastalarda tüylenme ve sivilcelenme yanı sıra saç dökülmesi de görülmektedir. Özellikle adet düzensizliği de varsa mutlaka polikistikoversendromu açısından hastaların incelenmesi gerekmektedir.

   İlaç kullanımı da saç dökülmelerine yol açabilmektedir. Özellikle kemoteropatikilaçlar, ağrı kesiciler, tiroid ilaçları gibi birçok ilaç saç dökülmelerine yol açabilir.

   Bunların yanı sıra stres ve üzüntü de saç dökülmesini artıran faktörlerdendir.

   Saç dökülmesi yakınması olan hastalarda cilt derisi ve saç hastalıkları açısından değerlendirildikten sonra yukarıda saydığım konular detaylı şekilde incelenerek durum tespiti yapılıp bir an önce tedavi edilmelidir. Bazen saç dökülmesine yol açan birkaç faktör bir arada bulunabileceği unutulmamalıdır. Hastalar hem dermatolojik hem de endokrinolojik açıdan değerlendirilmelidir.

   Sağlıklı günler dilerim.

   Doç. Dr. Yusuf AYDIN

   Email: [email protected]

  • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.