Covid-19 Enfeksiyonuna karşı bağışıklığımızı nasıl kuvvetlendirebiliriz?

  • 8.12.2020
  • Abone ol

 “ÖNCE SAĞLIK”

   Kış dönemine girdiğimiz şu günlerde Covid -19 enfeksiyonu ile birlikte birçok viral ve bakterial enfeksiyonlarla karşı karşıya kalarak hasta olabilmekteyiz. Hem Covid-19 hem de diğer enfeksiyonlarından korunmak için bağışıklık sistemimizin çok kuvvetli olması gerekmektedir. Bağışıklık sistemi vücudumuzu bakterial ve viral enfeksiyonlara karşı koruyan siteme verilen isimdir. Sıkıntılı dönemlerden geçtiğimiz şu günlerde öncelikli olarak bağışıklığımızı neler düşürür bunu bilmemiz gerekir. Ardından da bağışıklığımız kuvvetlendirmek için neler yapmalıyız, nasıl beslenmeliyiz konusunu detaylandıracağım.

   Bağışıklığımızı düşüren sebepler;

   *az gece uykusu, uykusuzluk,

   *sigara ve alkol tüketimi,

   *aşırı karbonhidrat ve şekerleri gıda tüketimi,

   *obezite,

   *stres ve üzüntü,

   *yetersiz su tüketimi,

   *beslenme bozukluğu, vitamin eksikliği,

   *kansızlık.

   Bağışıklığımızı kuvvetlendirmek için;

   Düzenli ve yeterli uyku; yapılan araştırmalar gece yeterli uyumamanın ve düzensiz uykunun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ve birçok kronik hastalığa zemin hazırladığını göstermiştirDüzenli ve yeterli uyku ruhsal ve fiziksel sağlığı korur. Uyurken salgılanan serotonin hormonu sayesinde enfeksiyonlara daha hızlı yanıt verir. Bu nedenle günde 7-8 saat uyumaya dikkat edilmelidir.

   Su içmeyi asla ihmal etmeyin; günde en az 6-8 bardak su içmeye gayret edin. Su içine limon sıkarak içmek veya elma sirkesi le karıştırılarak içmek bağışıklık için ekstra katkı sağlar.

   Kilo almayın, aşırı şekerli ve karbonhidratlı beslenmeyin; özellikle hamur işi, hazır gıdalar, aşırı karbonhidrat ve alkol tüketimi varsa, azaltılmalıdır. Beraberinde sigara mutlaka kesilmelidir.

   Bağışıklığı kuvvetlendiren besinler nelerdir;

   *Vitamin D ve kalsiyumdan zengin beslenme;

Kışa girerken vücutta en çok eksikliği hissedilen vitaminlerden ilk sırada D vitamini yer alıyor.  D vitamini eksikliği,  bağışıklık sisteminin zayıflamasını sonucu hastalıklara davetiye çıkarıyor. Özelikle Covid-19 enfeksiyonu, vitamin d eksikliği olanlarda daha şiddetli seyrediyor. D vitamininin en iyi kaynağı güneş olmakla beraber, D vitamininden zengin besinler; somon, deniz ürünleri, yumurta, süt ürünleridir. Yoğurt ve peynir özellikle tüketimi bu dönemde artırılmalıdır.

   *Balık ve deniz ürünleri Omega3 ve vitamin D kaynağı olarak tüketimi artırılmalıdır.Omega-3 bağışıklığı düzenleyici ve destekleyici özelliğe sahiptir. Balıkta, cevizde, keten tohumunda, avokadoda ve sebzelerden semizotunda bolca bulunan Omega-3 bağışıklığı kuvvetlendirmede önemlidir. Balık yiyemeyenler omega-3 balık yağı tabletleri kullanılabilir.

   C vitamini içeren meyve ve gıdalar artırılmalıdır.C vitamini iyi bir antioksidan ve  enfeksiyonlara karşı mücadelede önemli yere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kuşburnu, portakal, limon, mandalina, kivi,, soğan, yeşilbiber, kırmızı biber ve ıspanak gibi besinler en güçlü C vitamini kaynaklarıdır.

   Çinko ve selenyum içeren besinler mutlaka alınmalıdır. Selenyum ve çinko bağışıklık sistemini güçlendiren minerallerdendir. İmmün sistemi güçlendirirler. Anti-oksidan etkinlikleri sebebi ile mikroorganizmaların verdiği hasarı azaltırlar. Selenyum kaynakları tüm deniz ürünleri, brezilya fındığı, ton balığı, mantar, susam, tam tahıllar, sarımsak, soğan, yumurta ve tavuk etidir. Çinko açısından zengin gıdalar ise hindi eti, kabak çekirdeği, kuru baklagiller, deniz ürünleri, susam, fındık, badem, ceviz ve fıstık sayılabilir.

   Probiyotikler sistemik ve mukozalimmün bağışıklığı artırır: Gastrointestial sistemde faydalı bakteriler ile sağlıklı bir flora ve güçlü bir bağırsak oluşturan probiyotikler, genel bağışıklığı da kuvvetlendirir. Doğal probiyotik kaynaklar arasında; turşu, yoğurt, kefir, peynir, elma sirkesi gibi besinler sayılabilir.

   Baharatlar da bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilmektedir; Zerdeçal, karanfil, kırmızı pul biber ve sarımsak içerisinde bağışıklığı kuvvetlendiren mineral ve maddeler içerdiği gösterilmiştir. Yiyeceklerin bunlarla tatlandırılması bağışıklığımıza ek katkılar sağlayabilir.

   Sonuç olarak bağışıklığımızı kuvvetli ve sağlam tutmak için düzenli uyku, sağlıklı beslenme, kilo verme, alkol ve sigarayı bırakma en önemli konu başlıklarıdır.

   Hastalıkları önlemenin onları tedavi etmekten daha kolay olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız büyük önem taşır. Hastalanmadan önce sizi koruyan kalkanınızı güçlendirmelisiniz!

   Sağlıklı günler dilerim.

Doç. Dr. Yusuf AYDIN

Email: [email protected]

  • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.