ÖZCAN: EMEKLİLER YILI SEFALET YILINA DÖNDÜ!

CHP Düzce Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Talih Özcan basın açıklaması yaptı. Özcan, emeklilerin sesi oldu.

ÖZCAN: EMEKLİLER YILI SEFALET YILINA DÖNDÜ!
18.01.2024 - 17:05
Güncelleme 18.01.2024 - 17:13
Haber Merkezi

   CHP Düzce Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Talih Özcan emeklilerin sesi oldu. Zam oranlarının düşük olduğunun altını çizen Özcan iktidara seslendi.  %49’luk memur zamlarının ardından gözler emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarına çevrilmişti.

   Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı emekli maaşı zam oranlarını açıkladı ve toplamda yüzde 42 zam yapıldığını duyurdu. Bu düzenlemeyle birlikte en düşük emekli maaşı 10 bin liraya ulaştı. Ancak emekli vatandaşların bu oranı düşük bulduğu ve hiç memnun olmadıkları kamuoyunda büyük yankı uyandırarak tartışmalara sebep oldu. 

   Konuyla ilgili basına konuşan CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan şunları söyledi:

                                                EMEKLİLER KİRASINI BİLE ÖDEYEMİYOR
   “En düşük emekli maaşı 2002 yılında asgari ücretin yüzde 142’si kadardı. Şimdi ise gelinen noktada emekli maaşı asgari ücretin ne yazık ki yüzde 44’ü kadar. Ülkemiz derin bir ekonomik krizin içinden geçiyor. Alım gücü düştü. Toplumun büyük kısmı geçim derdi yaşıyor. Ev kiraları astronomik rakamlara ulaşmış durumda. 2024 Ocak ayı verilerine göre açlık sınırı 21 bini, yoksulluk sınırı ise 56 bini geçmiş durumda. Öyle görünüyor ki, emekli vatandaşlarımız adeta açlığa mahkum edildiler. Emekliler yılı olacak dediler ancak 2024 şimdiden sefalet yılı olmaya aday. Emekli vatandaşlarımız bu maaşlarla kiralarını bile ödeyemezken, elektriğini, suyunu, doğalgazını nasıl ödeyecek? Market alışverişini nasıl yapacak? Evine nasıl ekmek götürecek?”

                               EMEKLİ MAAŞLARI EN AZ ASGARİ ÜCRET KADAR OLMALI

   Özcan, Cumhuriyet Halk Partisi olarak emeklilerimizin hakkını sonuna kadar savunacağız, açıklamasında bulundu. Mecliste, sokakta, pazarda, televizyonlarda, her yerde emeklilerimizin sesi olmaya devam edeceğiz diyen Özcan son olarak şunları söyledi: 

   “Vatanını, milletini seven, ülkesine yıllarca hizmet etmiş emekli vatandaşlarımıza layık görülen bu maaş zammını emeklilerimize layık görenleri kınıyorum ve buradan iktidara sesleniyorum: Derhal emekli maaşları en az asgari ücret seviyesine çekilmeli ve enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bir dönemde emeklilerimizin bir nebze de olsa rahat nefes alması için gereği yapılmalıdır. “

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.