Semih Cemşit: Düzce Milli Eğitim Müdürü, Bakanın sözünü yerine getirmedi

CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit, Düzce Milli Eğitim Müdürünün deprem sonrası Milli Eğitim Bakanı'nın verdiği sözü yerine getirmediğini söyleyerek, "Depremin ardından Afet Bölgesi ilan edilen Düzce'de, bakanlar gittikten sonra ilin yöneticileri işin ciddiyetinden uzak bir şekilde eski tas eski hamam devam ediyorlar" dedi.

Semih Cemşit: Düzce Milli Eğitim Müdürü, Bakanın sözünü yerine getirmedi
6.12.2022 - 15:53
Haber Merkezi
2

   Depremin ardından Düzce’ye gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in, 4 okulda eğitim gören öğrencilerin başka okullara ücretsiz olarak servislerle taşınacağı sözünü hatırlatan Cemşit, "Bakan Özer’in açıklamasına rağmen İl Milli Eğitim Müdürlüğü gerekli planlama ve çalışmayı yapamadığı için velilere son dakika mesajı gitti. Mesajlarda servislerin ücretli olacağı ve deprem öncesi gibi ücret ve güzergah izleneceği bildirildi. 

   Bununla beraber, birleştirilen okullarda öğrenciler bodrum katlarında eğitim almaya başladı. Yetkililerin 15 gündür planlama yapamaması öğrencilerimiz mağdur etmeleri kabul edilir değil. İllaki bakanların Düzce’ye gelip afet merkezini yönetmeleri mi gerekiyor?

   Yerel yöneticilerimizin kriz durumunda eksik kaldığını görüyoruz. Eğitim hayatına başlayan öğrencilerimizin sorunları acilen giderilmeli, Bakan Bey’in talimatları uygulanmalıdır. Ayrıca aynı bahçede yapılan, inşaat halindeyken 99 depremini gören Turgut Özal ve Fen Lisesinden sadece Turgut Özal’ı yıkıp diğerinin tutulması ileride yaşanacak bir felakette bizlere kötü tecrübeler yaşatacaktır. O bölge dere yatağında olup 5-6 katlı binalara uygun değildir. Yetkililerin derhal Fen Lisesi Binası için gerekeni yapmaları için uyarıyoruz. Afet Bölgesi ilan edilmişken, okullarımızın yenilenmesi için bütçe sıkıntısı çekmeyeceğimizi düşünüyorum. Çocuklarımızın güvenliği her şeyden önemlidir.

   Afet sonrası yönetimde eksik kalan yerel yöneticilerimize bir uyarımız da ağır hasar tespit edilen binaların halen kullanılması ile alakalıdır. Unutmayalım ki 17 Ağustos 1999 depreminden sonra Bolu Valisi tarafından evlerine yollanan vatandaşlarımız 12 Kasım 1999 depremine hasarlı binalarında yakalandılar ve kayıplarımız bu nedenle çok oldu. Örnek vermek gerekirse Kültür Mahallesi Eski Akçakoca Caddesindeki Rüşdiye Hocası iş hanı ağır hasar almasına rağmen neden  hala önlemler alınmamıştır? Binanın kendi kendine yıkılması mı beklenmektedir? İş merkezi içinde bulunan esnafımızın mağduriyet yaşamasını engelleyerek binanın tahliye edilmesi bu kadar zor mudur?" ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Muharrem
  Muharrem
  6.12.2022 21:33

  Kaynaklarınızı araştırarak haber yapmanızı tavsiye ediyorum. Çocuklarımız ücretsiz bir şekilde servislerle yeni okullarına intikal ettiriliyor. Bunda bari muhalefet yapmasın chp.

 • Sayın bey
  Sayın bey
  6.12.2022 21:13

  Sayın cemşit bey dere yataginda dediginjz okullari oraya diken sizin yönetiminiz. Bu okulların temeli 1990larda sol zihniyet basta iken atıldı. Simdi hikaye okumayın.