ÖZCAN GENEL KURUL NÖBETİNDE

Düzce CHP Milletvekili Talih Özcan, CHP grubu ile TBMM Genel Kurul'unu terk etmeme eyleminde.

ÖZCAN GENEL KURUL NÖBETİNDE
13.11.2023 - 13:07
Haber Merkezi
1

   Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararını uygulamaması ve üyeler hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine, CHP grubu TBMM Genel Kurul’unu terk etmeme eylemi başlatmıştı. Yaşanan yargı krizinde henüz bir çözüm bulanamazken ortaya atılan anayasa tartışmaları gündemdeki yerini koruyor. 

   Özcan: “Anayasanın 153. Maddesine göre Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Madde çok açıktır. 

   Yargıtay’ın veya bir başka mahkemenin, 'Ben AYM’nin kararına uymuyorum' deme yetkisi ve ayrıcalığı yoktur. Böyle bir eylem, Yargıtay’ın “Ben Anayasa’nın hükümlerini tanımıyorum” demesi anlamına gelir ve bu da anayasal düzene karşı darbe girişimidir. 

   Türkiye Cumhuriyeti anayasal bir hukuk devletidir. Temel hak ve özgürlüklerin korunması, yalnızca Anayasa Mahkemesi’nin değil, tüm yargı organlarının görevidir“ dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Mustafa37
    Mustafa37
    13.11.2023 20:00

    Eylem denince akla chp gelir zaten. Hazır eylem yapıyorken İsrail e de eylem yapın da işe yarayın

Resmi İlanlar