UMUDU YARATMAK LAZIM!

  • 14.12.2019

 

   Düzce yaşadığı iki büyük deprem sonrasında 81. İl olarak il statüsüne kavuştu. Üzerinden yirmi yıl geçti 09.12.1999 tarihinde il olan şehrimizde sorunlar sihirli bir el dokunuşu ile çözümlenmedi.

   Geldiğimiz noktada geriye dönüp baktığımızda çok eziyetli bir yirmi yıl geçirdiğimizi kimse inkar edemez. Çünkü iki depremle yıkılan şehrin yeniden hayat bulması için gereken yatırımların temini, moral ve motivasyonunun yakalanması çok zordu.

   İlk yıllarda işlerin hızla düzeleceğini düşünen halk, işlerin hiç de öyle yürümeyeceğini  anladığında, şehir nitelikli insan gücünü kaybettiği gibi, moral olarak da geriye gitmiştir. Hayatın yeniden inşa sürecinde sağlıklı ve güvenli bir kent oluşturulması için, taleplerin karşılık bulmaması ve yapılan uygulamalarla hayatın zorlaştırılması, girişimci olan Düzce halkının umudunu yitirmesine sebebiyet vermiştir.

   Örneğin aylarca Atatürk Bulvarı, yol yapımı nedeniyle trafiğe kapalı kalmış, yıllarca insanlar kalıcı konut bağlantı yolu yapılmadığı için Yığılca yolundan kalıcı konutlara gidip gelmek zorunda kalmış, yıllarca il statüsündeki bir şehrin simge binalarından olan Valilik binasının yapılmaması bir okul binasında hizmet vermesi gibi olumsuzluklar birçok insanın Düzce’den umudunu kesmesine sebebiyet vermiştir. Şu anda da Düzce’nin batısı ile doğusunu birbirine bağlayan Kervan Kavşağı kapatılmıştır.

   Düzce küçük ölçekli bir şehir. Bunun avantajları var ve hayatı kolaylaştırmak üzerine çok sayıda iyi uygulama yapılabilir.

   Kalıcı Konutlarla Düzce arasındaki ulaşım ağı çok kötü işlemektedir. Otobüs saatleri ile ilgili yapılan düzenleme hayatı zorlaştırmış ve insanların zaman kaybına yol açmaktadır. Sonuç itibariyle birçok insanı mecbur olmadıkça Düzce’ye gelmekten alıkoymaktadır. Toplu ulaşım en yaygın kullanılan ulaşım aracı olduğu için, maliyet hesabından çok, şehre sağlayacağı ekonomik ve sosyal fayda gözetilerek planlamalıdır.

   Tabi ki konuşmak güzel de, verili konuşmak gerekmektedir. Örneğin kaç kişi bir günde toplu ulaşımı kullanmaktadır. Hangi günlerde ve günün hangi saatlerinde daha çok kullanılmaktadır.  Kullanımı kolaylaştırınca ne oluyor, zorlaştırınca ne oluyor bütün bunların hesabının yapılabilmesi için veriye ihtiyaç vardır ve planlama buna uygun yapılmalıdır.

   Yerel yönetimlerin ilk hedefi, şehirde yaşayan insanların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerini sağlamak, yaşam standartlarını artırmak olmalıdır. Ancak bizde ise tam tersi. “Saldım çayıra mevlam kayıra” şeklinde bir hizmet anlayışı söz konusu olup, herkesi de mutlu edecek halimiz yok ya şeklinde bir yol izlenmektedir.

   Kaldı ki, her şehrin üretim tüketim miktarları, hizmetlere ulaşım ve kullanım miktarları verilendirilmelidir. Bu bilgiye herkesin ulaşması sağlanmalıdır.

   Geçtiğimiz günlerde  burasıdüzce “Siz belediye bakanı olsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu” gibi bir soru sormuş vatandaşlara ve verilen cevapların büyük çoğunluğu kendisini bir belediye başkanı olarak görmediği için ne cevap vereceğini bilememiş ancak “belediyeden en acil ne yapılmasını istersiniz” şeklinde bir soru sorulsa, belki de cevap başka olurdu diye düşündüm bir an için.

   İl oluşumuzun yıldönümü nedeniyle neler yapıldı derseniz, yapılan yalnızca basın açıklamaları. Peki ne yapılmalı? Çalıştaylar yapılmalı, Düzce’nin kalkınma hedefleri tartışılmalı, sektörler yarıştırılmalı, herşeyden önemlisi derli toplu, eksiğimizi fazlamızı ortaya koyan karşılaştırmalı bir sunum yapılmalı, altyapımız ne alemde, tarım gelirleri artmış mı, azalmış mı? Sanayi ve istihdam konusunda nereden nereye gelmişiz? Hedefimiz var mı, nasıl artırılması planlanıyor? Turizmde bir arpa boyu yol almış mıyız? Bu soruların cevaplarını bilmeden ne anlatabiliriz. Hangi kurum olursa olsun kurumsallaşmasını tamamlayabilmenin bir yolu da sürekli araştırmak, tartıştırmak ve yarıştırmaktan geçer.

   Tabi ki tüm bunların ötesinde bir hedef koymak ve bu hedefe ulaşmak için umudu yaratmak lazım..

   Kalın sağlıcakla...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar