Gözümüz karadır dediysek…

  • 1.02.2024
  • (1)

   Meclis’in gösterişli kapısının önüne geldiğimde aklıma şu soru takıldı:

   Bu binada, şöyle tarihte iz bırakan ne gibi kararlar alındı?

   İlk meclisin Ulus’daki eski binasında cumhuriyet ilanının üzerinden bir asır geçti. Tarihi bu kararın 100’üncü yılını kutluyoruz.

   Şimdiki bu yapı ise 1961’de kullanıma başladı. 1982 ve 1995’de büyütülüp yenilendi.

   Bundan 45 yıl öncesine kadar 200 küsur vekille idare ediyordu. Tabi o zamanlar bir de kontenjandan seçilen senatörler vardı. Vekillerin Meclis’de odaları bile yoktu. Emeklilikleri sözkonusu bile değildi… Sonradan Meclis kampüsü büyütülünce vekil sayısı da arta arta bu günlere gelindi… Ve kendilerine EMEKLİLİK HAKKINI da vererek TARİHİ(!) bir karara daha imza attılar.

   Kara mizah gibi düşünürsek tarihi karar deyince benim aklıma bu kıyak emeklilik geliyor.

   Tabi hakkını da yemeyelim (kimine göre doğru, kimine göre yanlış) çok önemli kanunlar da çıkarıldı.

   Hatta Kıbrıs savaşı kararı var… Anayasalar bile değiştirildi…

   Milletvekilleri Irak teskeresine HAYIR oyunu bu binada verdi. Gerçi Irak’ın ABD tarafından yıkılıp işgal edilmesine engel olunamadı ama en azından bu pis işe bulaşmamış olduk.

   Vee nihayetinde şimdi de Meclis’in önüne önemli bir yol ayırımı geldi: İsveç’in NATO’ya üyeliğinin oylanması!

   Gerçi Cumhurbaşkanı’nın onayladığı bu önergeye normalde AK Parti ile MHP’nin hayır oyu vermesi beklenmiyor. Ancak bir ihtimal var:

   Belki Cumhurbaşkanı Amerika’ya verdiği sözü şeklen yerine getirmek için önergeyi imzaladı. Ak Parti Meclis Gurubuna da “oylamada serbestsiniz” demiş olabilir.

   Ve böylece “Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne almazsanız biz de Isveç’i NATO’ya aldırmayız!” şeklindeki iddialı demeci havada kalmamış olacak.

*

   24 Ekim 2023 tarihli köşe yazım böyleydi.

   SONUÇ Meclis İsveç’in NATO’ya katılımını onayladı.

   Alınan tavizler var tabi. Mesela Amerika’nın F16 satışına izin vermesi gibi falan…

   Şimdi ne diyelim, Rusya’ya güvenip ABD’nin yaptırımlarını göze alamazdık zaten. Pazarlıkta fazla riske girmeden Amerika’dan kıl koparsak kardır yaklaşımından başka çaremiz yoktu.

   Ee “gözümüz karadır” dediysek o kadar da demedik.

   Saygılarımla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • F Sönmez
    F Sönmez
    2.02.2024 21:46

    Korkunun ecele faydası yoktur demişler. Bize tehdit ABD ve NATO dan geliyor. Darbeler oradan. FETÖ ve PKK bunların eseri. Kıbrıs'tan Doğu Akdeniz'e tehdit ediyorlar. Yunanistan ege kıyılarına yığınak yaptılar. ABD ye savaş açmayalım,ancak NATO dan çıkalım. Önce kendimize,sonra da Rusya ve komşularımızla güvenelim.Onlarla aynı taraftayız..Mazlumlarla işbirliği yapalım.Emperyalizmin dizinden kalkalım. Atatürk gibi gözü kara olalım.