TOGG’UN ASIL KAHRAMANI KİM?

  • 4.04.2023

   Proje modelini kuran odur.

   Ondan önce TUBİTAK,  SAAB’IN 9.3’ünü üretmek üzere bir anlaşma imzalamıştı.  İptal ettirdi ve “otomobil yapmanın özel sektörün işi olduğunu” Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arz etti.

   Bunun üzerine Cumhurbaşkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği toplantısında “Babayiğitler buradan çıksın” deyip çağrıda bulundu…

   Bir yılı aşan bir çalışma sonucunda “5 babayiğit” ile ilk protokol hazırlandı,  imzalar atıldı.

*

    TOGG’un elektrikli olması fikri de O’nundu. 

   Çünkü otomotiv sektöründe her 40 yılda bir büyük dönüşüm yaşanmıştı (1910-1945-1974-2015 gibi). Artık içten yanmalı motorların sonuna gelindi. 2030’larda Avrupa’daki birçok ülke dizel ve benzinli araç kullanımı yasaklayacağı için Türk otomobilinin elektrikli olması gerekiyordu.

   Derken, bu günlere gelindi.  Ve nihayet bütün fikri, sanayi ve mülkiyet hakları Türkiye’ye, Türk şirketlerine ait olan TOGG diğer otomobil markaları arasında yerini aldı. 

   İşte, Gayri Safi Milli hasılaya 50 milyar euro katkı sağlayacak dev projenin gizli kahramanı, 2016-2018 yıllarının Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’dür!..

   Kendisine bunu söylediğimizde “BAŞLATICISI” diye düzeltiyor… O böyle dese de projenin mimar, anası, babası, kurucusu diye ondan bahsetmemiz için yeterince neden var.   

   “Şu parti, bu parti” bizi ilgilendirmiyor… Kimseyi de ilgilendirmemeli. Yeter ki dış cilasına bakıp değil  iç donanımına bakarak insanların değeri anlaşılsın. Görevler ona göre verilsin! Hangi partiden olursa olsun insanların kendini gösterebilmesi için fırsat tanınsın. 

   Elde edilen başarılar sonucu da adlarını anacak basiret gösterilsin. Hakları yenmesin.

   Ayrıca Türkiye’nin (İÇİ HAVA DOLU BALONLARA DEĞİL) işe yarayacak insanlara ihtiyacı var. 

   Bu nedenlerle de TOGG’un gerçek yaratıcısı Sayın Faruk Özlü’ye teşekkürü bir borç biliriz.

   Saygılarımla.       

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.