İSTANBUL CADDESİ

 • 13.01.2022
 • (5)

   İSTANBUL Caddesi ilk defa trafiğe kapandığında, bankalar başka yerlere taşınma eğilimi gösterdi. Doğal olarak,  yüksek kira toplayan mülk sahipleri bu durumdan rahatsız oldu.

   Çünkü şubelerin ayrı bir mevkiye yönelmesi İstanbul Caddesi’ndeki bütün kiraları normal seviyesine indirecekti..

O dönemin belediye başkanı Mehmet Keleş, “Caddenin trafiğe kapanması ile bankaların bazı işlerinde aksamalar olduğunu” iletenlere, şubelerin taşınmasını söylemişti zaten.

   Gel zaman git zaman mülk sahiplerinin lobisi ile yol tekrar trafiğe açıldı.

   Fakat aklın yolu birdir!.. Nihayetinde Belediye Başkanımız Faruk Özlü İstanbul Caddesi ile Millet Bahçesi ve Anıtpark’ı bütünleştirip şehre nefes alacağı TRAFİĞE KAPALI genişçe bir alan yapmayı başardı.

   Bu Düzce adına büyük bir kazançtır. Hatta Millet bahçesini çepe çevre saran yolların, araçlara kapalı alana dahil edilmesi de gerekmektedir. Bu sayede egzoz gazından, tozdan, araç gürültüsünden arınmış bu bölge pratik bir şekilde daha genişlemiş olur.

   Öte yandan, belirlenen saatlerde esnafın mal indirmesi için caddeye araç girişine de müsaade edildi. Ancak buna uymayanlar nedeniyle yaya saatinde insanlar arasında araçlar gezinmeye başladı.  Belediye de haliyle inip-çıkan dubalarla yeni bir tedbir getirdi. Ama yeni kurallara ayak uyduramayanların hoşuna gitmedi.

   Hal böyleyken bu kısmi hoşnutsuzluk Düzce’ye gelen İstanbul milletvekili Mahmut Tanal’a ne şekilde iletildiyse artık,  bilmiyorum. (Milletvekilinin partisini özellikle yazmıyorum, zira şehir imarının partiler üstü bir ruhla ele alınması gerekir). Tanal, “İstanbul caddesi tekrar trafiğe açılmalı” şeklinde Düzce’yi yeniden geriye taşıyacak talihsiz bir demeç verdi; TBMM’de de konuyu dile getireceğini söyledi.

   Sayın İstanbul milletvekilimiz,  yaya yollarına karşıysanız eğer önce gidin İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ni trafiğe açın!.. Sultanahmet ve Ayasofya Camilerinin önündeki yolların araçlara açılmasını teklif edin!

   Yeşile ve yaya alanlarına hasret Düzce adına söyleyecek başka söz bulamıyorum!… Ama eminim İstanbul belediyelerinin,  size verecek güzel bir cevabı olacaktır!..

   Saygılarımla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (5)

 • Cezmi Şahin
  Cezmi Şahin
  18.01.2022 18:03

  Faruk özlü başkanın trafik sorununu otopark sorununu çözmek için proje üretmesi lazım düzceyi tanıtıp turist çekmesi lazım efteni Abant kardüz Kartalkaya olması düzcesporun üst liglere çıkması düzceye yatırımcı çekip düzcenin sorunları halledecek çözüm üretmeli Düzce bakar Bolu yapar olmamalı

 • Caddeye sözüm yok..
  Caddeye sözüm yok..
  17.01.2022 09:43

  Halkın olanı halka vereceğiz sloganı yalanmıydı ki, 15 temmuz “ eski lisenin oradaki “ parkındaki, belediyenin işlettiği güzel kafeyi kebapçıya verdiler.. Ben vatandaş olarak kendi mülkümde masamda oturup, dostlarımla çayımı, kahvemi fahiş olmayan fiyattan içmek istiyorum.. Bir işletmeci kendi mülkünde çayı, üç misli fiyat satabilir ki, ister gider ister gitmem.. Ama ben halkın kendi mülkünde fahiş fiyatla hizmet almasını kabul edemem..

 • Caddeye sözüm yok..
  Caddeye sözüm yok..
  17.01.2022 09:42

  Nasıl bir sosyal kültürel çalışma ki, içinde halk, sokaktaki vatandaş yok.. Düzce’nin tarihi, hafızası olan Park gazinosunu yıkıp ranta kurban edenler, yerine yaptıkları binayı da 20 yıl dolmadan yıktılar.. Parkın peyzajı, yapımı tekniği, görselliği değil ki sorun.. Bizim kültürümüzde insanlar, sevdikleri, ile misafirleri ile bir masada çayını kahvesini içmek ister.. Bizim kültürümüzde orta doğu kültüründeki gibi, sıra ile banklara oturup, gelip geçeni gözler pozisyonda oturmak yok..

 • F Sönmez
  F Sönmez
  13.01.2022 20:12

  Akıl tutulması deyiminin tam karşılığı bu mudur acaba.Bunun kulağına İstanbul Caddesinin trafiğe kapanmasının yanlış olduğunu kim söyledi acaba.Bugüne kadar bunun yanlış olduğunu dair kendi partisi dahil hiçbir partiden açıklama yapılmadı. Oradaki esnafın şikayeti olsa dahi, Düzce sadece onların mı. Psikolojik bir durum var galiba.

 • Murat
  Murat
  13.01.2022 18:51

  Sırf muhalif olmak adına siyaseten bu yolun tekrar trafiğe açılmasıni talep etmek çok saçma ve yanlış. Esnaf istemiş miş..bence esnaf son derece memnun..şimdi arabaların zehir saçtığı güzerğahta potansiyel müşteriler cirit atıyor. Maşallah cadde üzerindeki esnafın işleri de tıkırında eee bu ne şimdi dalga mı geçiyorsunuz..özlü başkana prim yapan en önemli uygulama budur.lütfen dik dursun.