İLAHİ ADALET…

  • 10.12.2021
  • (1)

   Düzce çevresi 15. yüzyıldan beri yerleşim alanıdır. Bugünkü şehir merkezinin olduğu yer ise bataklık haldeydi. Ama Romalılar ovayı ıslah ederek ziraat için elverişli hale getirmiştir.

    1323’teki savaşlarla Osmanlı topraklarına katıldı. Önce Kastamonu vilayetinin bir bucağı olarak tarihte yer aldı.. 1869 yılında ise Bolu Sancağı’na bağlı kaza (ilçe) oldu. 1871’de de yerleşim merkezi Üskübü’den Düzce’ye taşındı.    

    2000 yılına kadar yani 130 yıl boyunca ihmal edilen bir ilçe olarak kaldı: Telefonların bile doğru düzgün çalışmadığı uzunca bir yoksunluk döneminde valilik otoritesinin koruyucu şemsiyesinden mahrumdu.

    Göçle gelen çeşit çeşit insanların yerleştirildiği bu ovada başına buyruk kişilerin hakimiyeti ve bölge kararlarındaki nüfusu çarpık şehirleşme başta olmak üzere ormanlarımızın da yağmalanmasına  neden oldu.. Zaten kereste ticaretini besleyen asıl kaynak bu ormanlardı..  

   Çünkü kaymakam ve ilçe teşkilatının,  göçle gelenlerin sorunları ve hayat mücadelesi ile baş edebilecek imkanları yoktu.

    Bolu Dağı’nın doğası, vilayet ile Düzce arsında bir duvar olmuştur. Düzce hep ihmal edilmiş, sahipsiz kalmıştır. Kamu yatırımları, alt yapılar - üst yapılar,  imar gelişmiyordu ancak buna rağmen göçmen nüfusun büyük katkısı ile ticari hareket,  kişisel zenginlik ve özel sermaye vilayet merkezini geride bırakmıştı.                 

   Siyasetçilerin,  Düzce’nin Vilayet olması için verdiği sözler yıllar yılı havada kalmıştır. Fakat nihayetinde 12 Kasım 1999 depremindeki büyük afet sayesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, Düzce’yi görmezden gelememiştir.  Dönemin Hükümeti bu felaket karşısında adeta şok etkisi ile bir ay bile dolmadan hemen Düzce’yi bir anda il yapıvermiştir.

   Herkes şaşkındı ve o sayede ilahi adalet gerçekleşmişti.

   Düzce bugün vilayet olarak 23’üncü yaşına girdi. Yıllarca İLÇEDE görev yapmış bir gazeteci olarak, VİLAYET imkânlarının ne kadar daha büyük olduğuna 22 yıldır çeşitli vesilelerle tanıklık ediyorum.

   Çok geri kaldık. Şimdi ise o açığı gidermenin çarelerini İSRAF ETMEMEK zorundayız.

   Belediye Başkanımız Faruk Özlü, 25 ve 26 Aralık günü Belediye Kültür Merkezi’nde halka açık önemli bir toplantı düzenledi. Düzce İktisat ve Kalkınma Kongresi adıyla yapılacak bu toplantıda şehrin gelecek 50 yılı konuşulacak.

   Sanırım Düzce’nin kaybettiği zamanı telafi etmesi ve hızla gelişmesi konusu orada da ele alınacak.

   Saygılarımla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • 2017 2018
    2017 2018
    11.12.2021 11:44

    1950 de il olmamasi icin tum sanslarini zorlayanlar simdi il olmasi ndan zorlaniyorlar askin tarihiyle yol yurumek hangi seytanin aklina gelmis.

Resmi İlanlar