RAHAT OL!..

  • 18.11.2021

   Hatırlayın!. 22 yıl önce 11 Kasım 1999 akşam üzeri Düzce 5 şiddetinde bir depremle sarsıldı.

   Zaten üç aydır hemen her gün artçı depremlerle karşılaşıyorduk. 17 Ağustos Gölcük depreminin artçılarıydı bu sarsıntılar.

   Ancak 11 Kasım’daki gibi kuvvetli bir artçı uzun süredir olmamıştı. Haliyle insanlarımız çok korktu. O gece evlerine girmek istemediler… Televizyon başında merakla deprem haberlerini bekliyorduk. Uzmanlar ne diyecek acaba?. Belki bu öncü bir deprem olabilir miydi?

   ATV ana haberde sunucu Ali Kırca’nın konuğu olan bir deprem uzmanı anlatıyordu: “Korkmayın bu artçı bir deprem. Bu bölge - yani Düzce - 17 Ağustos’ta Gölcük ile aynı anda Gölyaka fayının kırılması ile rahatladı. Enerji boşaldı.  Burada yıkıcı bir deprem olmaz.”

   Açıklama çok mantıklıydı!. Çünkü üç ay önce, gece saat 03’de çok büyük bir sarsıntıyla yataktan fırlamıştık. Odanın kapısına savrulurcasına ulaştığımız anda ikinci bir patlama sesiyle sarsıntı daha da şiddetlendi. Ayaklarımız zemini tutamaz oldu. Odanın bir duvarından karşı duvarına savrulmaya başladık… Demek ki ikinci patlama Gölyaka fayının kırılma sesiydi… Kırılacak başka bir fay kalmamıştı.

   11 Kasım akşamı ATV’deki o açıklamadan anladığımız,  “demek güvendeydik artık!”  Düzce’de başka deprem beklenmiyordu.

   Pöh !

   Afetin şoku yüzünden o yanlış açıklama tabiî ki unutuldu gitti.  Ertesi gün yani 12 Kasım’da yaşanan dehşet ise şimdi fotoğraf karelerinde kaldı.  

   Ve de, dünkü 5,3’lük depremin ardından uzmanlar yine (çok mantıklı!) açıklamalarda bulundu.   

   Diyor ki uzmanlarımız, “Çilimli fayı 12 Kasım’da kırılmamıştı,  şimdi kırıldı…  Bu bölge rahatladı. Artık deprem meprem olmaz!” diyor.

   Peki Bolu Tüneli’nin ucundaki Elmalık fayı kırıldı mı?

   Hayır.

   Peki çılgın Kuzey Anadolu Fayının Abant - Mudurnu – Akyazı kesimi güvenli mi?

   Hayır

   Peki Sakarya çukuru diye adlandırılan yerde yani Kaynaşlı - Sakarya arasında deprem bekleniyor mu?

   Evet

   Ama Çilimli rahatladı.  Siz de rahat olun!

   Saygılarımla.   

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.