‘Boğazına kadar çamura saplansan da….’

 • 12.11.2021
 • (5)

    22 yıl öncesine bakıyorum. Ya da “52 yıl öncesi mi” diyelim. Fark etmez, önümüzdeki 10 yıl içinde bir sarsıntı daha yaşanacak nasıl olsa. Bu coğrafya her 30 yılda bir sallanır zira…

   Ve biz depremi yine 1999’dakilerle AYNI BOYDAKİ binalarda karşılayacağız.

   İşte geçen gün de Basmacılar çarşısının temeli atıldı. 12 Kasım’da çöken Basmacılar iş hanı,  o zaman beş katlı ve 15-16 metre yükseklikteydi, şimdi 4 katlı ve yine 15-16 metre yükseklikte olacak.

   Kimi kandırıyoruz!

   Zamanın Belediye Başkanı Mehmet Keleş gazete ofisine ziyarete gelmişti. Yanında partisinin yöneticileri ve milletvekili Metin Kaşıkoğlu da vardı. Aralarındaki kavgayı bir kenara bırakmış, birlikte sahada seçim çalışması yapıyorlardı.

   Sayın Keleş’e sordum, “Başkan seçilirseniz imar iznini 3 kattan 4 kata mı çıkaracaksınız?.. Bu gelecek nesil için riskli olmaz mı?” demiştim.

   Telaşla “Yok öyle bir şey” deyiverdi. Tam seçim öncesi bu konuda bir tartışma açmak istemediği belliydi. Çünkü o güne kadar bütün söylemlerinde kat sayısını arttıracağını belirtiyordu. 

   Sonuçta,  seçilir seçilmez kat iznini dörde çıkarıverdi. 

   Fark etmez Mehmet olmasın da Ahmet olsun, hepimiz aynıyızdır! Kimsenin de katların yükselmesine gıkı çıkmadı zaten. 

   Şimdi sorsanız, “Bu kararda koca Düzce Belediye Meclisi üyelerinin imzası yok mu?” diyecektir! Yerden göğe haklıdır da!..  Meclisler boşuna mı seçiliyor. Olsaydı bir itirazları, itiraz ederlerdi!.. Meclisimiz halkımızın aynasıdır.

   1999’u düşünüyorum:

   Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz o kadar endişeliydi ki. O zaman yayında olan MTV’deki programa çıkmadan önce saçak yüksekliği 15-16 metrelik binaları gösterip. “Yine bir deprem olsa bu yapılar çökmese bile yere gömülecek” demişti.  Kurnaz korkmakta çok haklıydı.

   Sayın Kurnaz’ın açıkladığı bir imar plan hazırlığı da vardı. Bu projeye göre Anıtpark, Akyol ve İnönü parkı bir kat daha büyütülecekti. (Böylesine geniş bir yeşil alanın, ona buna peşkeş çekilmesi ihtimalini düşünmezsek) Teorik olarak tam deprem sonrası gerçekleşmesi kolay bir projeydi bu.

   Yeni plan ile şimdiki Millet Bahçesi alanı, Mehmet Akif Caddesi’ndeki  Merhum Dr.Selçuk Çağatay’ın köşedeki evini de içine alacak şekilde genişleyecekti.

   Başkent’te hazırlanan bu imar planını tanıtmak için şehir eşrafından 50-60 kişiyi bir araya toplayan Ruhi Kurnaz’a hatırladığım kadarı ile itiraz eden de olmadı. Çünkü depremin dehşeti insanları öyle bir korkutmuştu ki herkes şehir merkezinden kaçarcasına taşınmayı düşünüyordu.

   Düzceliler 350 bin liralık lüks dairelerini 2-3 bin liraya satışa çıkarmıştı. 

   Tek katlı evlere bile girerken korku yaşanıyordu. .

   İşte şimdi o tek katlardan korkan insanlarımız, bunu unuttu ve yine 15 metrelik binaları dikmeye başladı. (Müsaade etseniz Japonya’yı örnek gösterip) deprem anında bataklığa dönecek bu şehre gökdelen bile dikmeye kalkarlar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (5)

 • Memur
  Memur
  13.11.2021 12:43

  Sayın “Düzceli” deprem öncesinden kalan 5-6 katlı binaları valiliğe bildirin, çevre müdürlüğünün onların dayanıklılığını ölçme sorumluluğu var, veya adresleriyle cimer e yazın, dayanıksız olanlar boşaltılır yıkılır ve içinde oturanlara 18 aya kadar kira yardımı yapılır.

 • Düzceli..
  Düzceli..
  12.11.2021 20:02

  İki büyük yıkımı yaşamış biri olarak, tesadüfen ayakta kalmış, eski temelsiz 5 ve 6 katlı binaları görünce içim cız ediyor.. Deprem sonrası , özel şartlarla " radya temel, perde beton, labratuvar kontrollü hazır beton " önce iki, üç kat imar izni verildiğinde, o beş katlı binalara tamir et otur diyen bir zihniyetin ülke yönetiyor olması ne büyük talihsizlik.. Allah göstermesin o binalardan bazıları durduk yerde çökerse sorumlu kim olacak..

 • Düzceli..
  Düzceli..
  12.11.2021 19:55

  Eğer üç kat imar da ısrar cı olabilseydik, Türkiyenin en güzel kentlerinden biri olurduk.. Zaten Hukuk işliyor, 138 madde örselenmemiş olsaydı, başta TOKİ ve Askeriye kat sayısını yerel yönetimi pas geçerek 4 - 5 kat yapamaz dı. 2002 de çizilen ve uygulanırlığı olmayan İmar planında tadilatlar önce caddeler daraltılarak yapıldı.. Bahane ise bu caddelerin 4 kata göre olduğu, üç kat imar olduğuna göre de, daraltılması uygun görüldü.. Şimdi nasıl genişleteceğiz caddeleri.??

 • Sibel
  Sibel
  12.11.2021 12:52

  en başta en baştakiler buna meydan veriyor sonrada peşinden müteahhit tayfası. güzel bir yazı tebrik ederim.

 • Düzceli
  Düzceli
  12.11.2021 12:50

  Yerden göğe kadar haklısın Aydın bey. Boğazımıza kadar çamura batsak da yine dikeriz biz koca koca binaları.