Bakan Dönmez Düzce'de: "İnşallah kendi gazımızı bulduktan sonra köylerimize götüreceğiz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Düzce'ye geldi. AK Parti Düzce İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek, partililer ile bir araya gelen Dönmez, programın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

30.09.2022 - 16:43
İHA

   Düzce'nin, 1999 depreminden sonra altyapı ve üstyapısı zarar gören kentlerden biri olduğunu söyleyen Dönmez, "Hızlı bir şekilde toparlandı. Eksiklerimiz var ama düne göre çok daha iyi bir noktadayız. Düzce, İstanbul'dan sonra tüm ilçeleri doğalgaz kullanan birkaç kentimizden biri. Düzce, 2005 yılından sonra doğalgaz kullanmaya başladı. Memnuniyet yüksek. Köylerimiz bile doğalgaz talep eder hale geldi. Sırasıyla bu talepleri yerine getireceğiz. Önceliğimiz kent merkez ve ilçelerde doğalgaz götürülemeyen yerleri tamamlamak. Akabinde de de merkeze yakın köylerden başlayarak tüm talepleri yerine getireceğiz. Doğalgazın büyük bir bölümünü ithal ediyoruz. İnşallah kendi gazımızı bulduktan sonra köylerimize götüreceğiz" dedi.

"Karadeniz'in altındaki yapıları yeni bilgilere göre yeniden değerlendiriyoruz"

   Konuşmasında, Düzce'ye yapılan yatırımlara da yer veren Bakan Dönmez, "2002 yılında AK Parti iktidara gelmeden önce Düzce sadece 1.2 milyon TL yatırım almış. 2021 yılında yani geçtiğimiz yıl bu rakam tam 297,9 milyona ulaşmış. Son 19 yılda toplam 1.56 milyar liralık yatırımı Düzce’ye yapmışız. 2022 yılına gelince yine enerji ve madencilik alanında 413,9 milyon liralık yatırım yapacağız. Bunun içerisinde hem elektrik şebekesinin güçlendirilmesi, yenilenmesi, kapasite artışı var. Hem Botaş’ın yapacağı yatırımlar var. Bir diğer çalışma da Akçakoca'da. Biliyorsunuz, bizim ilk kıyıya yakın gaz ürettiğimiz sahalardan bir tanesi. Orada artık üretim azaldı, bitmek üzere. Orada çalışmalarımızı detaylandırıyoruz, derinleştiriyoruz. Önümüzdeki bir iki ay içerisinde de netice alırsak sizlerle paylaşacağız. Biz ümitliyiz. Niçin ümitliyiz? Sakarya Gaz Sahasındaki keşfimiz ile birlikte Karadeniz’in altındaki yapıları yeni bulgulara, yeni bilgilere göre yeniden değerlendiriyoruz. Akçakoca’da daha önce keşfettiğimiz sahanın rezervi küçüktü ve eski verilere göre yapılmış bir üretimdi. Şimdi Sakarya Gaz Sahasındaki yeni bilgi ve bulguları bu sahadaki sismik çalışmalar ile örterek yeniden yorumluyoruz. İnşallah yeni bir keşif bulduğumuzda sizlerle paylaşacağız" dedi.

   Toplantıda, AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır ve partililer de hazır bulundu.

Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz